Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Stanislav Pavlarčík má lásku k podzemným svetom v krvi

Už pekných pár rôčkov pracuje Kežmarčan, speleológ Stanislav Pavlarčík, v Tatranskej Lomnici. Po štrnástich rokoch a 52 dňoch, ktoré strávil v

Liptovskom Mikuláši ako zamestnanec Správy slovenských jaskýň, vymenil výskumné oddelenie tamojšieho Múzea slovenského krasu a neskôr Ústredia štátnej ochrany prírody za pozíciu výskumného pracovníka pri Správe Tanapu v Tatranskej Lomnici. V súčasnosti pracuje ako správca a odborný referent pre múzejnú činnosť na Výskumnej stanici a múzeu pri Štátnych lesoch Tanapu. Ako geológ sa zaoberá aj odhaľovaním tajomstiev neživej prírody, ktorá ho vždy fascinovala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Od malička ma zaujímali všelijaké tajomstvá, či už z oblasti prírody, histórie, archeológie, ale čakala ma ešte dlhá cesta, kým som sa vyprofiloval na geológa," pustil sa do rozprávania S. Pavlarčík.

SkryťVypnúť reklamu

Po skončení základnej školy sa vyučil za chemika - vláknara. "Po vyučení som vedel, že chcem študovať ďalej a že mojím životným zameraním nebude prevádzková chémia, ale budem študovať prírodné vedy a špeciálne geológiu."

Roky strávené štúdiom na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave si S. Pavlarčík spríjemňoval aj pobytom v prírode, kde si v praxi overoval získané teoretické poznatky. A práve vtedy sa uňho naplno prejavila aj ďalšia vášeň - speleológia. Jaskyne a tajomstvá podzemného sveta ho však fascinovali už dávno predtým. "Jaskyne ma lákali už od detstva. Pamätám si, keď otec kúpil karbidku, doniesol ju domov a zapálil. Chodil som asi do piatej triedy, ale už vtedy mi učarila a drží ma to dodnes," zaspomínal si dnes už ostrieľaný jaskyniar na prvé dotyky s tajomným svetom podzemných krás.

SkryťVypnúť reklamu

Už počas štúdií bol členom jaskyniarskej skupiny Slovenskej speleologickej spoločnosti v Spišskej Belej. Členstvo je aktuálne dodnes a istý čas si v skupine vyskúšal aj funkciu predsedu. "Jaskyne ma veľmi lákali. Bolo to pre mňa čosi fascinujúce - poznať podzemný svet, vniknúť do jaskyne, do hlbín zeme, to mám proste v krvi," obhajuje S. Pavlarčík svoje nadšenie pre nepoznané.

Vďaka tomuto zanieteniu sa stal jedným zo skupiny jaskyniarov, ktorí sa zaslúžili o významný objav.

Bolo to pred tridsiatimi rokmi, keď príroda dovolila ľuďom poodhaliť jedno zo svojich nespočetných tajomstiev. Dvadsiateho prvého októbra 1973 pribudla k dnes už vyše štyrom tisíckam slovenských jaskýň ďalšia. Dostala meno Javorinka. Nachádza sa medzi Javorovou a Kolovou dolinou a v súčasnosti je s dĺžkou vyše 8,1 km piatou najdlhšou a druhou najhlbšou jaskyňou na Slovensku. V konkurencii okolo troch stovák tatranských jaskýň a tisíciek všetkých ostatných u nás sú to úctyhodné rozmery.

SkryťVypnúť reklamu

"Javorinka je riečna krasová jaskyňa, v Tatrách jediná a jedinečná. Na kvapľovú výzdobu síce nie je veľmi bohatá, ale ukrýva labyrint chodieb, dómov, množstvo jazierok i raritnú skamenelú kostru kuny, či jaskynné perly nielen guľovitého, ale aj približne kockovitého tvaru," s nadšením hovorí S. Pavlarčík.

Napriek nebezpečenstvám, ktoré sú s jaskyniarstvom späté, nepomýšľa, že by zavesil svoju záľubu na klinec. "Stať sa môže všeličo. Podzemný svet je fascinujúci, príťažlivý a nádherný, ale aj nebezpečný. Skrátka - je taký, aký je."

Popri viacerých negatívnych skúsenostiach, o ktoré v podzemí nie je núdza, ale o ktorých sa radšej nehovorí, objavujú sa aj príjemné zážitky. Už len to, že sa nič zlé nestane a všetci sa vrátia domov k rodinám je malým víťazstvom. Odmenu a vnútorné uspokojenie, ktoré vie podzemný svet ponúknuť, prináša každá maličkosť - nový objav, prekonanie prekážky i kus vydarenej práce.

Okrem jaskýň S. Pavlarčíka fascinujú akékoľvek mystické tajomstvá v prírode - staré bane, podzemné chodby v hradoch i všetko, čo sa týka tvrdého podložia našej Zeme. "To všetko ma láka. Priťahuje ma všetko neznáme, nepoznané a často zabudnuté. Stále je čo objavovať. Vo svete a v Tatrách zvlásť. Tam je, čo sa týka jaskýň, ešte veľa bielych miest a možností objaviť fantastické podzemné svety vo vápencových útrobách zeme," uzavrel svoje rozprávanie S. Pavlarčík.

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 446
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 184
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 153
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 820
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 458
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 158
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 919
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 172
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu