prístrešky, ako byty 4. kategórie, k dispozície, mohli by sa do tohto náhradného ubytovania premiestniť neplatiči. Mesto chce postaviť prístrešky nízkeho štandardu, v cene, ktorá neprekročí tristotisíc korún za jeden. Problémom je najmä výber lokalít, čo sa prejavilo už v roku 1997, kedy sa prvý raz vážnejšie hovorilo o riešení problematiky neplatičov a neprispôsobivých občanov. V tom čase uspel návrh, aby si každá mestská časť riešila "svojich" neplatičov. Keďže ich gro bolo na Sabinovskej a Majakovského (tieto byty sa momentálne prerábajú), mesto vybralo lokalitu v danej mestskej časti - Starú tehelňu. Problém sa oddialil, ale nevyriešil. Obyvatelia Starej tehelne robia, napriek niektorým opatreniam, nové dlhy, ktoré sa vyšplhali na miliónovú hranicu. Samospráva chce ísť cestou bytov najnižšej kategórie, ale tlačí ju čas. Jednak pre to, aby mohlo žiadať peniaze zo Štátneho fondu rozvoja bývania, a na druhej strane končia nájomníkov z tehelne trojročné zmluvy na dobu určitú. O verejnej mienke ani nehovoriac, lebo takýchto susedov si nikto neželá...
"Potrebujeme dosiahnuť cirkuláciu," uviedol prednosta Mestského úradu v Prešove Ján Dobrovič. Ak nie je reálna hrozba deložácie do podštandardných prístreškov, tak nájomcovia mestských bytov - či už z tehelne alebo iných častí v meste - jednoducho neplatia. Hlavný architekt mesta Vladimír Ligus predložil návrh na výber lokalít výstavby náhradných bytov na území mesta. Zaoberala sa ním mestská rada v pondelok. Poslanci sa zhodli v tom, že je potrebné ísť touto cestou, teda prednostne riešiť prístrešky nižšej kategórie C (prakticky ide o byty 4. kategórie, bez zavedenia plynu, s kúrením na tuhé palivo). Napriek tomu materiál vrátili na prepracovanie s tým, že má byť predložený výborom mestských častí, mestskej rade a napokon mestskému zastupiteľstvu do jeho marcového zasadnutia.
"Výbor mestskej časti číslo 4 nesúhlasil s lokalitou Pod Táborom, kde máme Rusínsku cestu, rodinné domy, azylový dom... Spravili sme si analýzu a zistili sme, že nemôžeme rozprávať o Rómoch a Nerómoch, ale o neplatičoch, lebo tí sú napríklad aj medzi Nerómami na Sídlisku III. Prišli sme aj na to, že v našej mestskej časti je výhodný priestor pre výstavbu náhradných bytov medzi železničným depom a Torysou," uviedol radný Ivan Benko (NEKA, klub HZDS-SDĽ). Problémom výberu lokality sa ešte bude zaoberať útvar hlavného architekta. "Je to pálčivý problém, ktorý by sa takouto výstavbou mal začať aspoň parciálne riešiť. Mesto nemá byty pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva a ďalším súvisiacim problémom je neplatičstvo," povedala Katarína Ďurčanská z KDH pričom zvýraznila, že "máme nielen práva, ale aj povinnosti. Ak si ich niekto neplní, postihuje ho sankcia". Dodala, že preto sú potrebné byty nízkeho štandardu, aby sa uvoľnili nájomné byty pre tých, ktorí platiť budú. Predseda klubu SDKÚ - ANO - DS - Smer Štefan Vaško zdôraznil, že vývoj na tehelni ukázal, že nemá zmysel stavať byty stredného štandardu. "Disciplína strednej vrstvy, ktorá by mohla platiť, ale neplatí, by sa mohla zlepšiť, ak by sa presunuli do prístrešku." Vaško sa nestotožňuje s tým, aby každá mestská časť riešila neplatičov na vlastnom území. Lokalít výstavy náhradných bytov by podľa jeho slov stačilo menej. "Nemyslím si, že takéto centrá by sa mali budovať v každej mestskej časti."
Ako sme uviedli, radní vo všeobecnosti s výstavbou bytov nízkeho štandardu súhlasia. O lokalitách sa bude ešte diskutovať, konečné slovo by mohlo v marci povedať mestské zastupiteľstvo. Predbežne sa uvažuje o nasledovných lokalitách: V mestskej časti 1 ide o pozemok na Bajkalskej ulici vedľa areálu radových garáží. V "dvojke" je to areál bývalého účelového zariadenia armády v lokalite Lachôrka vo Vydumanci. S pokračovaním v Starej tehelni sa počíta v mestskej časti číslo 3. Mestskú časť 4 sme už spomínali, v "päťke" sa pôvodne uvažovalo s lokalitou Pod Hrádkom, tá však "nie je v súlade s výsledkami súťaže na riešenie výstavby mestského cintorína Prešov - Šváby a bude ju potrebné riešiť dodatočne, v rámci 2 etapy riešenia problematiky neplatičov," píše sa v dôvodovej správe hlavného architekta. V mestskej časti 6 samospráva predpokladá výstavbu náhradného ubytovania v rámci novonavrhovanej zástavby, podľa víťazného návrhu anonymnej urbanistickej súťaže Prešov - východný sídelný pás (I. sektor). "Pozemky v tomto území sú vo vlastníctve fyzických osôb, výstavba však nevyžaduje vysoké podmieňujúce investície," uvádza návrh hlavného architekta mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.