novelizáciami.
Podľa vedúceho odboru všeobecnej vnútornej správy a živnostenského podnikania KÚ v Prešove Pavla Drotára v oblasti živností nastali nové problémy. "Posledná novela živnostenského podnikania je koncipovaná moderne, aj s ustanoveniami, ktoré nadobudnú účinnosť po vstupe SR do EÚ. Teoreticky sa môže stať, že príde podnikateľ z cudzej krajiny, na systém ktorej nie sme pripravení. Napríklad príde niekto zo Španielska a povie, že má živnosť toreadora. Ako to zapíšeme? Je to športovec, poľovník alebo mäsiar? Podľa našej viazanej živnosti by to nebolo také jasné. Živnosť by sme museli povoliť, ale prevádzku nie. Takže toreador by bol na voľnej nohe." Druhý problém vidí Drotár vo vzťahu ku komorám. "Celý rok sa vplyv profesijných komôr rozširoval a čoraz viac živností začalo byť záležitosťou komôr a prestali byť živnosťami. Teraz je tlak zrušiť niektoré komory a vrátiť sa k živnostiam. Niektoré profesie nie sú presne zadefinované, napríklad vodiči sanitiek sú raz zdravotníci, potom živnostníci." Posledný problém súvisí so zmenami právnych noriem. "Zmenil sa od januára správny poriadok, aj občiansky sporový poriadok a iné veci. To kladie na pracovníkov živnostenských odborov vyššie nároky. Od rečových znalostí, až po pochopenie profesijných zvláštností."
V Prešovskom kraji bolo k 31. decembru minulého roka 52 656 podnikateľov s platným živnostenským oprávnením. Z toho 43 950 fyzických a 8 706 právnických osôb. Oproti decembru 2002, kedy registrovali v kraji 47 004 podnikateľov, stúpol ich počet o 12 percent. Tento medziročný nárast odôvodňuje vedúca oddelenia živnostenského podnikania KÚ v Prešove M. Girmalová zlepšením podmienok pre podnikanie, ale aj možnosťou pozastavenia živnosti zo strany podnikateľa. Za posledné roky sa medziročný nárast pohyboval v rozmedzí 6 - 8 percent. Najviac podnikateľských subjektov registrovali k 31. decembru 2003 na okresnom úrade v Prešove (11 972), v Poprade (8 360), v Bardejove (4 890), v Starej Ľubovni (4 689), v Humennom (4 392) a vo Vranove nad Topľou (4 128). Ostatné majú v evidencii menej ako 4- tisíc podnikateľov. "Ak k tomu prirátame aj počty za bývalé okresné úrady Levoča, Snina, Medzilaborce, v roku 2004 ObvÚ Prešov začína so stavom 14 874 podnikateľov, na druhom mieste bude Poprad s 9 962 podnikateľmi a potom Humenné so 7 288 podnikateľmi," tvrdí M. Girmalová.
Okresné úrady vlani v živnostenskej oblasti vydali 10 973 živnostenských listov a 345 koncesných listín. V 3 324 prípadoch pozastavili prevádzkovanie živnosti, na základe žiadosti podnikateľa, ale podmienkou je, že musí pozastaviť živnosť najmenej na šesť mesiacov. "Vlani tento inštitút využilo o 61 percent viac podnikateľov ako v roku 2002. Ide hlavne o podnikanie v sezónnych činnostiach." Zrušili tiež 30 živnostenských oprávnení, predovšetkým pri strate bezúhonnosti podnikateľa, ak sa dopustil trestného činu a bol právoplatne odsúdený. Vykonali 4 326 kontrol dodržiavania podmienok živnostenského oprávnenia a uložili pokuty vo výške 1 603 000 korún, z toho v blokom konaní 274 podnikateľom za 335 000 korún a rozhodnutím 722 podnikateľom vo výške 1 268 000 korún. "Musíme postupovať podľa zákona a udeľovať pokuty tam, kde je to oprávnené. Na druhej strane nemáme v úmysle ísť pri pokutách do maximálnych výšok, hlavne u samostatne hospodáriacich osôb. Pre malé firmy a obchody na dedinách by vyššia pokuta znamenala zánik," skonštatoval prednosta KÚ v Prešove Jozef Polačko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.