sociálne slabých občanov. Gelničania protestovali začiatkom osemdesiatich rokov, ďalšia podpisová akcia nasledovala v roku 1997. Aj v týchto dňoch znova kolovala po Háji petícia. Zatiaľ boli Gelničania v spomínanom boji stále úspešní. Aj tentokrát im vedenie mesta ustúpilo. "Bola som vami volená, nepôjdem proti vám," uviedla gelnická primátorka Anna Nemčíková na nedávnom verejnom zhromaždení protestujúcich Gelničanov.
Lokalita Háj sa nachádza v extraviláne Gelnice. Ide o relatívne tichú a pokojnú štvrť, dokonca niektorí Košičania si toto miesto obľúbili ako chatovú oblasť. V Háji sa nachádza približne 28 domov, žije tam asi 60 obyvateľov. Ďalšia šesťdesiatka Gelničanov býva v šesťbytovom obytnom dome. Prevažne ide o neprispôsobivých Rómov. Práve táto bytovka je pre obyvateľov Hája dostatočným varovným signálom, aby v lokalite nedovolili výstavbu ďalších takýchto domov.
Gelničania poukazujú na zvyšujúcu sa kriminalitu, zničený les v tejto lokalite. "Zo záhrad nám mizne úroda, Rómovia si trúfnu vojsť aj do našich pivníc a kradnúť uskladnené zemiaky. Svoje deti, ktoré ráno cestujú do školy musíme vodiť na zastávku autobusu," uviedli obyvatelia tejto časti na verejnom zhromaždení.
Nový domov by v lokalite Háj našli hlavne Rómovia žijúci v centre mesta. Gelnická primátorka už v minulosti pre náš denník uviedla, že práve týchto obyvateľov mesta plánuje magistrát vysťahovať z centrálnej zóny, pretože tam bývajú načierno a neodvádzajú žiadne poplatky. Mesto by tieto lukratívne pozemky mohlo využiť oveľa výhodnejšie.
Ďalší argument, ktorí uvádzajú Gelničania žijúci v Háji je náš vstup do Európskej únie. "Pôjdeme do Európy s rómskymi osadami? Je predsa v rozpore so základnými ľudskými právami vyčleňovať Rómov do jednej oblasti. Okrem toho je to raj pre kriminalitu," uviedol Viliam Regec, jeden z obyvateľov Hája.
Zaujímavé je, že aj Rómovia z centra mesta použili spomínané argumenty ešte v roku 1997, kedy aj oni petíciou bojovali proti tomu, aby boli presídlení do Hája. V petičnom hárku obvinili vtedajšie vedenie mesta z rasového delenia a uviedli, že magistrát sa snaží vytvoriť pre nich "gheto". Dokonca pohrozili, že sa obrátia na Radu Európy.
Protestujúci okrem toho tvrdia, že Háj nie je vhodný pre hromadnú výstavbu aj z praktických dôvodov. Už roky je táto lokalita známa nedostatkom vody, ktorá je okrem iného poznačená uplynulou banskou činnosťou. Aj začiatkom osemdesiatych rokov stopol vtedajší okresný národný výbor stavbu ďalšej bytovky práve kvôli vode.
Súčasná výstavba bola zatiaľ iba v štádiu myšlienky. Mesto síce začalo s majetkoprávnym vysporiadaním pozemkov, zatiaľ však nie je na svete žiadna projektová dokumentácia. "Akceptujem vaše stanovisko, akciu stopneme, máte moje slovo," sľúbila gelnická primátorka obyvateľom Hája na nedávnom verejnom stretnutí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.