voľakedajšie regrutáčky. Nechýbali tradičné hlasy typu "ej, to boli časy, nie ako teraz". S tými starodávnymi regrútmi však súčasné regrutačné strediská nemajú nič spoločné. Vznikli ako reakcia na reformu OS SR, ktoré do roku 2006 by mali byť plne profesionalizované. Úlohou regrutačných stredísk je teda nábor profesionálnych vojakov. Prvý rok ich činnosti aspoň v Prešove nevyvolal príliš veľkú spokojnosť u veliteľov vojenských útvarov. Na jednej z minuloročných tlačových besied sa velitelia prešovskej mechanizovanej brigády a leteckej základne brig. gen. Ing. Miroslav Kováč a plk. Ing. Miroslav Kelemen kriticky vyslovili, že regrutačné stredisko "žije" zo zoznamov uchádzačov o profesionálnu službu v armáde, ktoré zostavili velitelia ich útvarov.
Náčelník Regrutačného strediska v Prešove kpt. Ing. Norbert Hrib je vo funkcii len od 1. januára, ale na túto kritiku svojich predchodcov reagoval: "Bol to prvý rok činnosti regrutačného strediska a mali čo robiť s jeho rozbehnutím." Je to sprievodný jav každého začiatku. V Prešove sa to prejavilo aj navonok presťahovaním regrutačného strediska z budovy bývalej Okresnej vojenskej správy do budovy veliteľstva mechanizovanej brigády na Námestí legionárov. N. Hrib sa nazdáva, že ich práci pomôže aj zmena legislatívy v tomto smere: "Začali sa regrutovať aj ľudia, ktorí nie sú po vojenskej povinnej službe." Ešte minulého roku to bol veľký problém, pretože chlapci, ktorí nemali za sebou absolvovanie povinnej vojenskej služby a chceli sa uchádzať o profesionálny kontrakt s OS SR, museli podľa zákona o brannej povinnosti sami požiadať o vykonanie tejto povinnosti. A to brzdilo ich záujem o profesionálnu službu v armáde.
V súčasnosti tiež musia požiadať o vykonanie brannej povinnosti, lenže namiesto pôvodnej vojenskej povinnej služby môžu absolvovať trojmesačnú náhradnú službu. To je značný posun k lepšiemu z pohľadu uchádzačov o profesionálny kontrakt s OS SR. Prejavuje sa to aj v počtoch uchádzačov? "Je ich dosť," odpovedal N. Hrib a dodal: "Tento rok môžeme na celom Slovensku prijať okolo tritisíc nových príslušníkov Ozbrojených síl. Toto číslo sa môže meniť a je len orientačné. Čisto teoreticky tých tritisíc nových príslušníkov môže byť aj len z Prešovského kraja, pretože uchádzač môže slúžiť kdekoľvek na Slovensku. Je zasa pravda, že väčšina našich uchádzačov má záujem o to, aby mohla slúžiť v Ozbrojených silách na východnom Slovensku." Prešovské regrutačné stredisko by teda v tomto roku malo získať pre službu v OS SR 375 uchádzačov.
Túto úlohu pracovníci regrutačného strediska chcú splniť aj pomocou lepšej prezentácie na verejnosti. Uvidia ich na stredných školách a učilištiach v Prešovskom kraji a N. Hrib sa snaží nadviazať kontakty aj s pracovníkmi úradom práce, sociálnych veci a rodiny. Pripomíname, že uchádzači o prijatie do služobného pomeru v OS SR by na regrutačné strediská mali doniesť potvrdenie o trvalom pobyte, ktoré získajú na obecnom, poprípade na mestskom úrade, osvedčenie o štátnom občianstve, ktoré za stokorunový kolok dostanú na krajskom úrade, vojenskú knižku, platné osvedčenia alebo certifikáty a notárom overený doklad o najvyššom ukončenom vzdelaní. Regrutačné strediska nebudú mať ľahké so splnením stanovených kvót, pretože od 1. mája sa Slovensko stane členom Európskej únie a mladým ľuďom sa rozšíria obzory pri uplatňovaní sa v živote. N. Hrib sa nazdáva, že cestu k ním si nájdu predovšetkým ľudia, ktorí vidia svoju perspektívu práve v službe v OS SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.