Píše sa v ňom, že predstavitelia mesta sa k svojim starším občanom zachovali macošsky, pretože v rámci úsporných opatrení im odmietli financovať noviny v klube. "My dôchodcovia máme tiež nárok na dôstojný zvyšok nášho života, do ktorého patrí aj kultúrne vyžitie, aspoň si prečítať dennú tlač v klube. Pýtame sa, či je to odmena starým občanom za ich celoživotnú prácu, ktorú pre mesto odviedli?" píše sa v liste.
Dozvedeli sme sa, že uplynulý rok mali k dispozícii štyri kusy dennej tlače a dva kusy týždenníkov. Ako to vlastne je, sme zisťovali na mestskom úrade.
"Tlač majú zabezpečenú, bolo tam prechodné obdobie, kedy ju ani mesto nemalo, pretože objednávky išli až v tomto roku okolo desiateho januára. Druhá vec je, že oni chcú viac novín. Mesto odoberá dvoje a dvoje sme objednali aj pre nich. Viac novín nedostanú, pretože sme obmedzili tlačoviny," povedal nám prednosta mestského úradu Ján Obšajsník. Denníky im objednali na základe ich výberu jeden celoslovenský a jeden regionálny. Doručené ich majú každé ráno priamo do klubu.
"Je veľmi smutné, že už druhý rok po voľbách si pán primátor Imrich Hamarčák nenašiel čas na dôchodcov, ktorí patria k tomuto mestu, aby sa s nami porozprával, vypočul aj naše názory," píšu dôchodcovia. "Už dvakrát sme ho pozývali a vždy poslal niekoho iného," povedal predseda RKD Ľudovít Gura.
"Primátor nemá čas na to, aby každý mesiac sedel v klube dôchodcov. To sa jednoducho nedá. Má povinnosti aj v národnej rade. To sú priority. Za minulý rok som bol u nich dvakrát," konštatoval J. Obšajsník. V meste je 1182 dôchodcov a do klubu chodí iba úzka skupina. Registrovaných členov je dvestodesať, no na akciách sa ich podľa slov Ľ. Guru stretáva okolo sto.
Zaujímalo nás, čo sa v takom klube dôchodcov odohráva. "Klub funguje každý deň od deviatej do trinástej hodiny. Posedíme si pri káve, čaji, prečítame noviny, porozprávame sa. Niektorí hrajú šach alebo karty," povedal Ľ. Gura. Z pravidelných akcií mávajú fašiangovú zábavu, Deň matiek, otcov, akcie pre jubilantov a podobne.
Treťou kritizovanou záležitosťou zo strany dôchodcov je stravovanie: "Aká je to spravodlivosť, keď dôchodca, ktorý celý život pracoval, platil dane a teraz za lístok v hodnote štyridsaťsedem korún, zaplatí štyridsaťtri? Rozdiel doplatí mesto. Iné mestá dokážu dôchodcom priplatiť oveľa viac." Prednosta Obšajsník zaregoval: "Niektorým sa nechce variť, radšej prídu na hotové. Tým, ktorí majú nízke dôchodky, aj prispievame na stravu. Strava sa im vozí z ústavu sociálnych služieb. Stravníkov je od dvanásť do dvadsať ľudí. Keď je mäsité jedlo, je ich viac." Na margo investovania do dôchodcov povedal, že prevádzka klubu stojí ročne okolo dvestotisíc korún priamych nákladov. Prenájmom priestorov by vraj boli v pluse minimálne o výšku týchto nákladov.
Autor: pas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.