akoby zastal čas. Deti a učitelia totiž musia používať sociálne zariadenia, ktoré dnes vidíme už len takpovediac v skanzenoch. Ide o štyri latríny na školskom dvore. Na dôvažok, deti musia v zimných mrazoch a v daždivom počasí merať niekoľko metrov cestu od školských lavíc k takzvaným suchým záchodom.
S problémom si dlhé roky nevedela poradiť štátna správa, marazmus prešiel aj na plecia samosprávy. Aj keď obec podniká všetky možné kroky, dnes je viac ako isté, že do Európskej únie pôjdeme aj so spomínanými latrínami v Závadke.
Budova, ktorá už na prvý pohľad vyžaduje poriadnu investíciu, patrí gréckokatolíckej cirkvi. Školu navštevuje 45 detí v ročníkoch 1 až 4, okrem toho svoje sídlo tam má aj materská škola. Obec platí cirkvi ročné nájomné vo výške takmer 40-tisíc korún. Ako nám však povedal starosta Závadky Vladimír Kiššák, peniaze im cirkev spätne poukáže na účet a obec ich investuje práve do školy. "Nie je to však vysoká suma a takmer 150-ročná budova ich, obrazne povedané, okamžite, zhltne. V minulosti sme napríklad investovali do centrálneho kúrenia. Nie je to tak dávno, čo sme v škole vykurovali kachľovými pecami," popisuje V. Kiššák.
Aj interiér sa na prvý pohľad líši od modernej súčasnej školy. Napriek tomu, že učiteľky jednotlivé miestnosti zútulnili, napríklad kobercami či inými interiérovými doplnkami, imidž závadskej školy sa vyrovná škole z predvojnových čias. V triedach sú drevené dlážky, deti si umývajú ruky v lavóroch a upratovačka musí nosievať vodu vo vedrách zo studne, ktorá sa nachádza poriadny kus cesty od školy. "Pri upratovaní sa obrátim aj desaťkrát," popisuje nám svoju prácu upratovačka v závadskej škole.
"V obci už máme na 75 percent zrealizovaný vodovod. Na poslednú etapu nám však chýbajú peniaze, Ak sa dokončí vodovod, razom sa vyrieši aj problém v škole," vysvetľuje V. Kiššák. Napriek tomu, že starostu trápi, v akých podmienkach sa učia deti, má zviazané ruky. "Jednoducho nemáme peniaze. Rozmýšľali sme aj o úvere, obec však nedisponuje žiadnym majetkom, ktorým by ručila. Chceme však požiadať o dotáciu z európskych fondov," popísal závadský starosta, ako plánujú riešiť školský problém.
V jednom si je však vedenie obce isté. Školu v žiadnom prípade nezrušia. Aj keď sa deti a ich učitelia učia v nedôstojných podmienkach, stále je to lepšie, ako by najmladšie deti mali dochádzať za vzdelaním do Nálepkova. "Závadka sa nachádza vo vysokej nadmorskej výške. Len čo prídu zimné mínusové teploty, už máme problémy s autobusovými spojmi," tvrdí V. Kiššák.
Ako sa nám podarilo zistiť Základná škola v Závadke je jediná v rámci okresov Spišská Nová Ves, Levoča a Gelnica, kde deti a učitelia musia používať ešte latríny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.