V Ľubici pomáhajú sociálne slabším
Náš štát nemá dostatok prostriedkov, aby pomohol deťom, bezdomovcom, či občanom v hmotnej a bytovej núdzi. Tento stav sa snažia čiastočne, v rámci svojich možností, riešiť mestá. O takejto činnosti sa dozvedáme v médiách.
Nezaostáva ani naša obec, ktorá sa maximálne stará o svojich občanov. Pre ľudí v núdzi bol v roku 1999 dostavaný Dom humanity v náklade cez 13 miliónov korún. Je v ňom dvanásť samostatných bytov, jedna izba, kuchynský kútik a sociálne zariadenie. Minulého roku bola ukončená rekonštrukcia starého objektu Mlyna s nákladom vyše 8 miliónov korún, kde sa vytvorilo trinásť samostatných bytov so sociálnym zariadením.
V Ľubici sa v roku 2003 začalo aj s výstavbou domu Charity s nákladom cez 60 miliónov 474-tisíc korún. Investorom je Spišská katolícka charita so sídlom v Spišskej Novej Vsi. Obec bezplatne poskytla pozemok a zaviazala sa prispieť sumou 10 miliónov korún.
Na obyčajnú obec to je skutočne rozsiahla činnosť v prospech humanity.
Oto Petras, Ľubica
* * *
Na prakovskom učilišti bol prieskum fajčiarov
Svetová zdravotnícka organizácia Global Youth Tabacco Survey urobila prieskum fajčenia u mládeže a dospela k výsledkom, že veková hranica začínajúcich fajčiarov sa posunula na úroveň 10 až 13 rokov. Okrem toho zistili, že mnohé deti dostávajú protichodné informácie o škodlivosti fajčenia v škole a doma. Mnohé deti podliehajú oveľa ľahšie vplyvu svojich rovesníkov a počet fajčiarov u nás stúpa.
Tento fakt nás oslovil, preto sme na Strednom odbornom učilišti v Prakovciach vykonali prieskum o fajčení žiakov vekovej úrovne 15 až 16 rokov. Výsledky sú alarmujúce. Preto sme sa rozhodli zverejniť ich a vyzvať aj ďalšie školy k vlastným prieskumom a zverejnení výsledkov a navrhovaných opatrení.
Nášho prieskumu sa zúčastnilo 102 žiakov, z toho 43 percent dievčat a 57 percent chlapcov. Z nich 72,4 percenta uvádza, že žije v domácnosti, kde sa fajčí v ich prítomnosti. Z celkového počtu 58,5a percent vie, že pasívne fajčenie je pre nefajčiara veľmi škodlivé, 9,3 percenta uviedlo, že vôbec neškodí, 32,3 percenta žiakov to nevie posúdiť.
Za fajčiarov sa považuje 29,3 percenta opýtaných, za pasívnych fajčiarov zase 23,1 percenta. Ako miesto prvého kontaktu uvádzajú respondenti: 4,6 percenta domácnosť, 10,8 školu, verejnosť 16,9, inde 13,9. Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že 80 percent detí má prvý kontakt s cigaretou v domácnosti. U nás je to opačne, ale napriek tomu si myslíme, že najväčším zlom je to, že mladí vôbec siahli po cigarete.
"Odkiaľ máš peniaze na cigarety," pýtali sme sa respondentov. 12,3 percenta uviedlo, že od rodičov, ktorí o tom vedia. Potajme získa peniaze od rodičov 13,8 percenta. Od kamarátov je to 4,6 percenta. Je potrebné zdôrazniť, že v našom regióne je finančná situácia veľmi zlá, chýbajú peniaze na zdravú výživu, no i napriek tomu s mládež dokáže vyčleniť peniaze na tento zlozvyk.
Prekvapivé boli odpovede vo vedomostiach o škodlivosti fajčenia. 66,1 respondentov uvádza, že je to kašeľ, 64,6 rakovinu pľúc, 30,8 chronické choroby dýchacích ciest.
Jednou z ciest riešenia problému je z nášho pohľadu aktívna spolupráca školy a rodiny, zdravotníckych zariadení, občianskych združení, osveta na školách, verejnosti a v médiách. Sme si vedomí toho, že to nesmie byť násilné pôsobenie, aby nenabralo opačný smer.
Ing. Daniela Hudáková, výchovná poradkyňa, SOU Prakovce
Autor: Banka, či "štrimfľa"?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.