Nebude sa však týkať mestskej hromadnej dopravy. Aby štát uhradil nezamestnanému 70 percent cestovného musí suma presiahnuť 250 korún. Najvyššie možné cestovné určil rezort práce na 700 korún mesačne. Ministerstvo práce by týmto nástrojom chcelo zvýšiť motiváciu ľudí pri hľadaní si zamestnania aj mimo svojho bydliska.
"Príspevok vo forme cestovného dostane nezamestnaný, ktorý sa s úradom práce dohodne na individuálnom akčnom pláne. potom už stačí splniť podmienky na príspevok a podať písomnú žiadosť na úrad práce," informovala zástupkyňa riaditeľky Úradu práce sociálnych vecí a rodiny Eva Švantnerová. Bez dohody z úradom práce nezamestnaný nedostane nič. Predtým úrady práce preplácali cestovné do zamestnania tým, ktorí boli v evidencii dlhodobo. Náklady na dopravu môžu pozostávať z cesty do miesta pracovného pohovoru, či výberového konania a späť. Počet týchto pohovorov si môže nezamestnaný určiť sám a nebude ničím limitovaný. Dokladovať ho však bude musieť pozvánkou na pohovor, potvrdením o účasti na ňom a dokladom o zaplatenom cestovnom. Do úvahy sa tu nebude brať cesta osobným autom, ale len prostriedkami hromadnej dopravy, teda vlakom a autobusom. prihliadať sa však bude na lacnejší spôsob prepravy. To znamená: ak je vlak lacnejší ako autobus, na dolnú hranicu príspevku prevyšujúcu 250 korún musí nezamestnaný precestovať vlakom minimálne 91 kilometrov. Zo sumy prevyšujúcej 250 korún by tak štát preplatil okolo 170 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.