diskusii, v ktorej nechýbali kritické pripomienky predsa predložený návrh schválili.
Najviac lobboval za schválenie Ing. Ján Blaškovan (SDĽ). "Rozpočet je síce problematický a napätý, ale odporúčam jeho schválenie. Mesto predsa musí fungovať. Nebolo by vhodné, aby sme išli do provizória, bolo by to problematické." Naopak, najväčším oponentom bol Ing. Peter Varga (nezávislý - na snímke). "Neodporúčam rozpočet schváliť. Je rizikový, neexistuje šanca, aby v takej podobe mohol fungovať." Tento poslanec si dokonca neodpustil emotívnu poznámku smerom k magistrátu. "Keby ste na príprave rozpočtu pracovali ako na príprave plesu, určite by to vyzeralo inak. Na rozpočte ste začali pracovať až po ruských sviatkoch."
Gelnický rozpočet na tento rok je vyrovnaný, na strane príjmov aj výdajov figuruje suma 89 639-tisíc korún. Jeho schválenie viselo na vážkach jednak kvôli jednotlivým poslaneckým pripomienkam, ale aj kvôli Správe domov a bytov. Táto príspevková organizácia mesta nepredložila zatiaľ svoj rozpočet, preto nie je isté či peniaze plynúce do mestskej pokladne od tejto organizácie sú isté. Riaditeľka Ing. Gabriela Bretzová totiž navrhla zmenu v doterajšom hospodárení, a to, aby platba za prenájom nebytových priestorov išla priamo na účet mesta. "Podľa nového zákona ako príspevková organizácia mesta nie sme oslobodení od daní z príjmu z prenájmu nebytových priestorov," vysvetlila G. Bretzová, prečo žiada zmenu.
Nespokojnosť vyjadrili aj Gelnické lesy s.r.o. Táto spoločnosť by mala mestu podľa rozpočtu odviezť 5 miliónov korún. "Je to nereálne. Znižuje sa nám ťažobná činnosť, cena dreva klesá. Okrem toho počítali sme, že budeme investovať do technológie," upozornil konateľ spoločnosti Ing. Jaroslav Sčurko. Napriek tejto pochybnosti rozpočet odporúčala schváliť vedúca finančného oddelenia na mestskom úrade Ing. Mária Jendruchová. "Konkrétne na Gelnické lesy sa môže objektívne pozrieť auditorka. Ak pôjdeme do provizória, nebudeme môcť hradiť kapitálové výdavky. Rozpočet je základným nástrojom, napríklad pri čerpaní úveru," zdôraznila M. Jendruchová.
Kritickými pripomienkami nešetril napríklad Alexander Jovan (ANO). V rozpočte podľa jeho slov chýbajú peniaze na havarijné situácie. Ide napríklad o vodojem na Baníckej ulici. Okrem toho suma 200-tisíc na verejné osvetlenie sa mu zdala nízka, naopak vlnu rozhorčenie u neho vyvolalo 100-tisíc korún, ktoré sa použijú na údržbu miestneho futbalového štadióna. "Stúpa kriminalita, ide o bezpečnosť v meste. Čo máme povedať ľuďom, aby si išli zabehať na štadión?," reagoval A. Jovan
Niektorých poslancov zase prekvapila suma na výstavbu bytových jednotiek pre sociálne slabých v lokalite Háj. Kvôli nespokojnosti obyvateľov Hája, primátorka verejne prisľúbila, že plánovanú výstavbu stopne. Napriek tomu v rozpočte figuruje miliónová suma na výstavbu.
P. Varga zase navrhoval znížiť rozpočet pre mestskú políciu aspoň o 150-tisíc korún. Magistrát na činnosť policajtov vyčlenil sumu 1 953-tisíc korún. Jeho návrh znel, mesto by im nemalo platiť upratovačku. Jeho oponentom bol Emil Pieger. (KSS). "Teraz, keď od apríla znížia sociálne dávky, môžeme očakávať zvýšenie kriminality, napríklad krádeže na našich záhradkách. Nemôžeme predsa očakávať od štátnych policajtov, aby sa prechádzali po záhradkárskej kolónii," argumentoval E. Pieger.
Po rokovacom maratóne poslanci rozpočet schválili s možnosťou úprav v priebehu roka, a to podľa potreby a príjmov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.