Štrba. Hoci hlavné oslavy víťazstva na súde vyvrcholia 3. mája, víťaznú náladu cítiť stále. Pozornosť sa upriamuje na Dušana Macka, ktorého označujú za strojcu víťazstva sporu v právnej stránke. So starostom Sýkorom sa poznajú ešte ako spolužiaci zo základnej školy.
Macko chápal dlhoročné súdne ťahanice ako spor o výklad jednej vety z katastrálneho zákona. "Celý čas to bolo o tejto vetičke: územná zmena bola vykonaná. Súdy dali nakoniec za pravdu nám, že dôležité bolo fyzické odčlenenie územia osady a nie jej vyhlásenie zákonom," hovorí Macko.
Toho prípad stál stovky hodín strávených v archívov. "Doma mám toľko materiálu, že sa mi ledva zmestí." Zužitkuje ho aj na vydanie historickej monografie? "Keď bude čas, možno."
Macko: Išlo aj o morálnu rovinu
Macko považuje obhajobu Vysokých Tatier za prísne formalistickú. "Tu nešlo len o paragrafy, ale aj o morálnu rovinu. Zákony bývajú často rôzne pospletané. Ak niečo totalitný režim zobral, malo by to byť vrátené," myslí si Macko.
Dodáva, že výsledok sporu pre neho znamená nádej, že Slovensko je predsa len právny štát. "Jeden z nálezov Ústavného súdu bol pre mňa obrovským sklamaním a prekvapením. Nakoniec ho plénum ÚS vrátilo do spravodlivej polohy," povedal Macko.
Mokoš: Začínam pochybovať
Inak stav Slovenska vidí tatranský primátor Ján Mokoš. "Strácam istotu a začínam pochybovať, že Slovensko je právnym štátom. Keď tu padajú také rozsudky, človek musí pochybovať," hovorí Mokoš.
Dodáva, že rozhodovanie v kauze bolo vynesené pod politickým tlakom. Dôkazom má byť zjednocovanie právnych názorov plénom Ústavného súdu. To nakoniec v spore rozhodlo. "Plénum zjednocovalo právne názory vo veci Štrbského Plesa a Tatranskej Štrby, hoci podanie o T. Štrbe bolo zo súdu stiahnuté. Načo ich a prečo ich zjednocovalo? Pri konečnom verdikte Najvyššieho súdu sa Štrbské Pleso ani len nespomínalo. O čom to všetko bolo?" pýta sa Mokoš.
Dušan Macko oponuje. "Dátumy nepustili. Podanie o Tatranskej Štrbe bolo stiahnuté na poslednú chvíľu. Zjednocovaním sa sudcovia začali zaoberať ešte predtým," povedal Macko. Pripúšťa, že podanie Vysokých Tatier Štrbe pomohlo a Vysoké Tatry si dali gól do vlastnej bránky. Bez podania o Tatranskej Štrbe by pravdepodobne nebolo zjednocovanie názorov dvoch senátov, ktorým bol prekonaný názor druhého senátu v prospech Tatrancov.
Žiadať sa už nedá
Dušan Macko v nároku na vrátenie území z mesta Vysoké Tatry úspešne zastupoval aj ďalšie dve obce - Pribylinu a Východnú, ktorým museli Tatranci tiež vrátiť časť katastrálnych území.
Vysoké Tatry sa však už nemusia báť. Lehota na podanie možných ďalších žiadostí už vypršala. Obce ju podľa Macka často nevyužili, lebo boli potrebné drahé geometrické plány. Niektoré zase uzavreli s Vysokými Tatrami džentlmenské dohody, že územia požadovať nebudú.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.