niektorých richtárov odčleniť sa od spoločnej úradovne a začať vykonávať niektoré delimitované kompetencie samostatne. Aj to bol dôvod stretnutia starostov, ktoré zvolal štatutár svidníckeho SOÚ, inak aj starosta obce Nižný Orlík, Juraj Petný. Ako sa napokon ukázalo, boli to len špekulatívne úvahy. "Prehodnotili sme činnosť spoločného úradu a problémovej ekonomickej učtárne, keďže sa nám navýšil počet spracovávaných údajov vo vzťahu k školstvu. Starostovia odsúhlasili personálne posilnenie o jednu pracovníčku, pričom časťou jej náplne by mala byť aj informatika," informoval nás o záveroch zo stretnutia Juraj Petný. Zdôraznil, že SOÚ ostáva fungovať v plnej zostave, teda podľa uzavretých zmlúv, hoci ako tvrdí, nikomu nebránia odísť.
Diskusia s prizvanými riaditeľmi základných a materských škôl však bola o niečo búrlivejšia. Nad riadením škôl v pôsobnosti samospráv, najmä v súvislosti s ich financovaním totiž ešte stále visia otázniky. "Odbory školstva zanikli a my stojíme pred úlohou zabezpečiť spracovanie miezd pre 214 zamestnancov škôl v pätnástich obciach. Celkom ide o 981 detí zo základných aj materských škôl. Dohodli sme sa, že prijmeme dve pracovníčky, ktoré to budú vykonávať a obce sa budú podieľať na spolufinancovaní agendy z limitov na žiaka. Tieto úkony sme časovo obmedzili na dobu šesť mesiacov s tým, že predpokladáme zlučovanie, alebo zánik menších škôl."
Neskrýval, že proces preberania nových kompetencií sa mal realizovať už vlani, teda na začiatku školského roku, aby sa na výkon mohli personálne aj organizačne pripraviť. "Tu nešlo o žiadnu delimitáciu. Samosprávam jednoducho na začiatku januára povedali, že si majú mzdové účtovníctvo zabezpečiť. My vo februári robíme to, čo sme mali pripraviť v decembri a to nám spôsobuje problémy. Nemáme programové vybavenie cez Ives, o výpočtovú techniku musíme doslova bojovať, všetko robíme dodatočne a za pochodu," konkretizoval vývoj udalostí. V rámci programu Ives majú obce dohodu len vo vzťahu k účtovníctvu, ale nie k mzdám pre školy. Pripomenul, že dodnes nie je známa suma normatívu na žiaka. Hoci zákon platí minimálne mesiac, riaditelia ani teraz nie sú schopní zostaviť rozpočet. Petný je presvedčený, že na určenie normatívu malo rezortné ministerstvo dostatok podkladov z regiónov aj času. "Je február a ja by som veľmi rád vedel, kto je za túto situáciu zodpovedný. Nemôžeme postupovať systematicky, keď ani nevieme s akými číslami môžeme pracovať. Ostáva nám len ísť do rizika, ale potom to nie je reforma, len prechodný stav. Tak to nemalo a nemôže fungovať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.