víziu. Vlani múzeum objekt, ktorý malo v správe od roku 1980, predalo obci.
"Ubudli nám tak starosti o objekt. Nikdy sa totiž nenašli peniaze, aby sme ho mohli zrekonštruovať a vyinštalovať v ňom expozíciu modrotlačiarenskej dielne. Tento cieľ zostáva pred nami aj ďalej, pokúsime sa ho naplniť v spolupráci s obcou," uviedla riaditeľka Podtatranského múzea Magdaléna Bekessová.
Pred obcou Hranovnica tak bude ležať ďalší tvrdý oriešok nájsť financie na obnovu celého komplexu budov, kde chcú perspektívne oživiť tradície výroby modrotlače. "Ľudia, ktorí sa výrobe modrotlače venovali, už pomaly vymierajú. Radi by sme uchovali pamiatku na to, čo bolo pre obec príznačné," uviedol starosta obce Martin Benko.
Podľa jeho slov Hranovničania pôjdu cestou hľadania financií cez grantové programy Európskej únie. Peniaze z obecného rozpočtu na rekonštrukciu budov stačiť nebudú. "Ročne máme v rozpočte okolo sedem miliónov korún. Presne takú sumu by sme potrebovali na opravu pamiatkového objektu," upresnil starosta. Predpokladá, že do piatich rokov by modrotlačiarenská dielňa mohla byť realitou.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.