uviedla návrh zásad hospodárenia s majetkom PSK. Dôvodila, že zmenu si okrem iného vyžiadal fakt, že do majetku PSK boli delimitované rozostavané stavby a tiež stavby dokončené, ale neodovzdané.
Podotkla, že nové zásady hospodárenia posilnia právomoci organizácií patriacich pod samosprávny kraj, spomenula novinku - povinnosť zverejňovať prebytočný majetok PSK na internete. Povedala, že uverejňovanie inzerátov o ponukovom konaní pri prebytočnom majetku je finančne náročné. „Často za uverejnenie zaplatíme viac, ako je samotná ponuka," podotkla. Ako príklad spomenula kaštieľ v Župčanoch.
Predložené zásady hospodárenia vyvolali v radoch poslancov živú diskusiu. Poslanec ĽS-HZDS Ján Dobrovič, trval na tom, že PSK nemôže darovať nehnuteľný majetok, môže ho iba predávať. Rovnaký názor mal poslanec Pavol Tarcala (KDH), ktorý však pripustil možnosť darovať hnuteľný majetok. Odznel aj návrh, že ak sa správcovi majetku samosprávneho kraja nepodarí naložiť s prebytočným majetkom do 500-tisíc korún o jeho ďalšom nakladaní môže rozhodnúť predseda samosprávneho kraja, nad 500-tisíc Sk, však už bude podliehať schváleniu zastupiteľstva.
Tarcala tiež navrhol a potom stiahol návrh, aby zastupiteľstvo schvaľovalo všetky prevody prebytočného majetku, ktorého nadobúdacia hodnota je vyššia ako milión korún (v predloženom materiály bola uvedená zostatková hodnota vyššia ako milión korún).
Keďže viaceré pozmeňujúce návrhy okliešťovali právomoci predsedu samosprávneho kraja zareagoval aj Chudík, a treba povedať, že emotívne. Poznamenal, že ak sa v zastupiteľstve bude schvaľovať všetko, teda aj stokorunové maličkosti, tak rokovania budú trošku iné ako teraz. Zároveň poslancov upozornil, že aj on má svoju zodpovednosť, lebo rovnako bol priamo volený voličmi. „Je to návrat k byrokracií," vyslovil sa.
Počas dlhej prestávky určenej pre návrhovú komisiu sa v kuloároch viedli diskusie a lobovalo sa. Hlasovanie napokon nebolo už také dramatické. Predseda návrhovej komisie Miroslav Perignáth (KDH) predniesol zastupiteľstvu pozmeňujúce návrhy, o ktorých sa hlasovalo. Schválilo sa, že darovanie hnuteľného majetku sa pripúšťa, nehnuteľného nepripúšťa. O prebytočnom majetku do 500-tisíc rozhoduje predseda, nad zastupiteľstvo.
O povinnosť uverejňovať predaje prebytočného majetku nielen na internetovej stránke PSK, ale aj v tlači zabojoval poslanec Michal Gondek (SDĽ) „Trvám na to, aj keď niekedy náklady presiahnú uverejnenie." Dôvodil, že málo ľudí v Prešovskom kraji má priamy prístup na internet a dodal, že každý občan má právo vedieť čo PSK predáva." Poslanci jeho návrh schválili.
Zastupiteľstvo napokon zrušilo zásady hospodárenia s majetkom PSK, ktoré boli v platnosti od júla 2002.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.