okienkami ako sprostredkovateľky. Zákon dnes vyžaduje vysokoškolské vzdelanie od všetkých úradníkov prvého kontaktu, ktorí prichádzajú do styku s občanmi.
"Od nás by malo odísť 10 žien. Bolo mi povedané, že nespĺňame kvalifikačné predpoklady a dostaneme výpovede. Na naše miesta však majú prísť ženy zo zrušených oddelení, z finančného, aktívnej politiky trhu práce, ktoré sú tiež len stredoškoláčky a navyše sú bez praxe. Ja mám osemročnú prax, rôzne školenia ako jednať s klientom. Navyše my máme zaúčať tých, čo nastúpia na naše miesta. Ale prečo, keď sme nekvalifikované? Je to podraz," hovorí o situácii jedna zo sprostredkovateliek z nemenovaného úradu práce (meno máme v redakcii), ktorá každým dňom čaká výpoveď. Situácia na úrade je napätá, ľudia si pošuškávajú, že robiť ostanú len tí, čo sú "šéfstvu blízki".
Personálne záležitosti sú v kompetencii riaditeľov alebo poverených riaditeľov nových úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré vznikli zlúčením bývalých úradov práce a odborov sociálnych vecí zrušených okresných úradov. Potvrdil to Peter Zemaník z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave. "Čo sa týka obsadzovania miest, plné kompetencie majú riaditelia. Nikto z ústredia o tom nerozhoduje," zdôraznil.
Generálny riaditeľ ústredia Rudolf Sokol zaslal začiatkom februára na všetky úrady list, ktorým zakázal prepúšťať stredoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí popri zamestnaní študujú na vysokých školách. "Ak ich riaditeľ navrhne na prepustenie, môže sa tak stať jedine so súhlasom generálneho riaditeľa. Ak má ktokoľvek pochybnosti či podozrenie z rodinkárstva, môže podať sťažnosť listom priamo na ústredie," odporúča P. Zemaník.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.