výtvarnom umení. Priblíži výtvarné spracovanie rôznych motívov z Hanušoviec - z ich historickej, pamiatkovo chránenej zóny, z uličiek mesta, ale aj z prírody blízkeho okolia.
Početne medzi vystavovanými dielami budú dominovať obrazy doc. Júliusa Mušku, ktorý ich pred niekoľkými rokmi daroval múzeu v rámci takzvaného "grátis plenéru". Svojimi dielami prispeli JUDr. Eduard Šimko a interný pracovník múzea Peter Jenčík. Jedno dielo uvidia návštevníci výstavy aj od už nebohého Hanušovčana Andreja Kopasa, ktoré pochádza zo súkromnej zbierky. Je o to vzácnejšie, že zachytáva Hanušovce v podobe, v akej už neexistujú. Spolu s týmto dielom budú historicky najcennejšími obrazy Jozefa Bendíka zo 40. rokov 20. storočia zachytávajúce technickú pamiatku - hanušovský viadukt.
"Okrem výtvarných diel, ktoré nesú punc profesionality, či vynikajúceho, i keď amatérskeho spracovania, na výstave budú prezentované rôzne výtvarné techniky - rezbárske reliéfy Milana Babicu, kresby na veľkonočných krasliciach Mgr. Viery Vrlíkovej a ďalších, ako aj jednoduché, ale pútavé detské výtvarné práce, medzi ktorými treba zvlášť spomenúť bohato ilustrovanú rukopisnú knihu Hanušovské čarovné rozprávky. Pod vedením Mgr. Anny Kozubaľovej ju vytvorili žiaci miestnej základnej školy a venovali múzeu," vyjadrila sa riaditeľka Vlastivedného múzea v Hanušovciach nad Topľou Mária Kotorová-Jenčová a dodala: "Výstava, pripravená autorským kolektívom múzejných pracovníkov, je holdom múzea mestu Hanušovce, jeho pamiatkam, prírode a krásam, často nepovšimnutým hodnotám, objaveným až cez optiku umelca."
Výstava Hanušovce vo výtvarnom umení prezentuje - až na zopár výnimiek - predovšetkým výtvarný pohľad samotných Hanušovčanov na svoje mesto. Vernisáž výstavy sa uskutoční v stredu o 14.00 hodine a pozrieť sa na vystavené diela bude možné do 29. marca.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.