starým meštianskym domom, ktorý ešte len čaká na svoju rekonštrukciu. Ak sa podarí, vznikne tu ďalších 9 bytov.
Ak sa to podarí. Podmieňovací spôsob je namieste. Na výstavbu všetkých 15 nájomných bytov s rozpočtom 15 miliónov si vzalo mesto úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania vo výške 50 percent nákladov, na druhú polovicu dostali dotáciu z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja. Prvých šesť bytov dodávateľská firma z Košíc postavila podľa plánu - za desať mesiacov. Také boli podmienky ministerstva výstavby - peniaze sa musia preinvestovať do konca roka 2003. Inak ich mesto musí vrátiť späť do štátnej kasy. Aj sa preinvestovali. Nájomníci, ktorí sa v januári sťahovali do novostavby, vedia, za akú cenu. Koncom roka sa finišovalo s prácami v bytoch, samotní stavbári priznávajú, že múry nemali šancu vyschnúť, podlahy sa lepili na mokrú dlážku. Dnes sa ukazujú dôsledky náhlenia nielen v podobe zvlnených podláh. Nájomníci spísali zoznam so stovkou skrytých závad. Keď ho predložili košickej stavebnej firme, ukázala sa ďalšia "závada" - na niektoré časti domkov neboli vypracované vykonávacie projekty. Stavalo sa bez nich. Na vypracovanie projektov nebol čas a vysvitlo, že ani peniaze. Navyše stavebný dozor, ktorým má byť istý pán z Košíc, supluje vedúci odboru životného prostredia na mestskom úrade, ktorý vydáva stavebné povolenia.(!) Zaujímavé by bolo počuť názor Košičana, ktorý vykonáva stavebný dozor. Nielen mne nie je jasné, podľa čoho kontroluje priebeh prác na stavbe, ak nemá v ruke projekt....
Nuž, prvá etapa výstavby sa "podarila". Síce práca málo platná, zato nájomníci dosť platiaci. Okrem zálohy vo výške 10-mesačného nájomného platia každý mesiac viac ako 3000 korún nájomné plus energie. Či sa podarí aj druhá etapa - spomínaných 9 bytov - to zatiaľ nevedno. Primátor tvrdí, že byty sa budú koncom roka odovzdávať. Zatiaľ vyzerá zvyšok budovy, kde má tých 9 bytov byť, na spadnutie. Okrem toho pamiatkári ešte nepovedali posledné slovo, ide o historickú budovu, takže sa k jej obnove musia vyjadriť. Ak budú trvať na dodržaní atypických úprav domu, je jasné, že vznikne ďalší problém. Šesť miliónov, ktoré sa zvýšili z celkovej rozpočtovanej sumy 15 miliónov, na to stačiť nebude. Stavbár sa zrejme podiví, ako sa dá za 6 miliónov postaviť 9 bytov so všetkým príslušenstvom, ktoré k nim podľa vyhlášky ministerstva výstavby patrí. Iba ak vlašskou metódou, ktorú tu v záujme "šetrenia a urýchlenia prác" už raz vyskúšali. Úmysel - dať ľuďom bývanie - bol nepochybne šľachetný. Či aj zákonný, na to by mali odpovedať kompetentné orgány. Aký je výsledok, to vedia najlepšie tí, čo v nových bytoch bývajú. A právo vedieť to majú aj ostatní, nielen Vlašania. Na miliónové dotácie, za ktorú sa v Spišských Vlachoch prinajmenšom neštandardne budujú nájomné byty, sme sa svojimi daňami poskladali my všetci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.