Zriaďovateľ základných a materských škôl v meste Prešov, teda prešovská radnica, hodnotila reálnu situáciu s vedomím, že tohtoročný rozpočet bude garantovaný na 95 percent a so zvyšnými 5 si budú musieť samosprávy poradiť po svojom.
Faktom však je, že doteraz nedisponujú informáciami o financovaní školských klubov, jedální, centier voľného času a strediska služieb školám.
Kým v roku 2003 hospodárili s rozpočtom 436,04 milióna korún, tento budú mať menej o 21,8 milióna korún. Dodávame, že vlaňajšie nevysporiadané dlhy tvoria 5,5 milióna korún. "Prísľuby o financiách na oddlžovanie sa stále menia. Najprv sme mali dostať peniaze začiatkom roka, potom v apríli a posledná informácia je, že časť zdrojov bude k dispozícii až v júni. Nie je to fér, lebo najvyššiu dlžnú sumu majú školy za teplo a to voči Spravbytu. Znamená to, že vyrábame dlhy sami sebe. Problém sa posúva, ale nerieši," uviedol primátor Milan Benč.
Prerozdeliť sumu, ktorá je teraz známa tiež nebude jednoduché. Napríklad stredisko služieb školám sa v normatívoch nezobrazilo, ale v predbežnom rozpočte na rok 2004 sú plánované výdavky za 4,5 milióna korún. Vychádzajúc z garantovaného minima by mestu pre základné školy chýbalo 13,3, pre základné umelecké školy 1,2 a pre materské školy 4,8 milióna korún.
Primátor neskrýval, že hoci prešovské školy majú vysoké počty žiakov, peniaze im budú chýbať a budú musieť hľadať rezervy. Keď sme sa opýtali, či už má víziu aké, reagoval: "Je pravda, že do roku 2006 budú ešte podporované aj malé školy do 150 žiakov. Z určeného normatívu sa však nebude dať vyjsť. Keď sa pýtate na opatrenia, budeme musieť redukovať materské školy, napríklad z dvoch na sídlisku Sekčov budeme prevádzkovať len jednu a druhú dáme do prenájmu, v školách budeme musieť navyšovať počet žiakov v triedach. Vnímam to ako krok späť tesne pred vstupom do EÚ. My budeme mať v triedach 28-30 žiakov, aby sme uživili školy aj učiteľov a v EÚ je štandard 20 žiakov. Určite to ovplyvní aj kvalitu vyučovacieho procesu." Pripomenul tiež priestorový problém. Školy v Prešove ako aj inde na Slovensku boli projektované na menší počet žiakov a nedostatok tried sa často riešil tým, že sa vytvárali triedy aj z kabinetov. Hoci demografická krivka klesá, takéto opatrenia sa nedajú realizovať jednorázovo, ale postupne.
Predpokladaný normatív v školskom klube je 4-tisíc korún na rok. Podľa prepočtov odboru školstva a telesnej kultúry na prešovskej radnici, táto suma nebude postačovať ani na mzdy. Podobné je to aj v prípade školských jedální, kde je zverejnený normatív 15 korún na každé vydané hlavné jedlo a 3 koruny na doplňujúce. U centier voľného času ide tiež o 4-tisíc korún na žiaka.
Pre úplnosť dodávame, že ak by štát negarantoval 95 percent z rozpočtu roku 2003 z terajších podkladov je zrejmé, že by mestu Prešov ako zriaďovateľovi, chýbalo pre ZŠ, ZUŠ a MŠ 66,2 milióna korún pričom v tejto sume nie sú zohľadnené náklady na školské jedálne, školské kluby a stredisko služieb školám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.