plochy za 8 milión korún a následne na to ich v reštitúcii vydalo cirkvi, je ukončená. Mestský úrad uzavrel s tunajším farským úradom zmluvu o bezplatnom nájme celej parcely s tým, že využívanie toho verejného priestranstva nie je ničím obmedzené. Zmluva bola včera podpísaná. Spišská Nová Ves ňou získava do prenájmu pozemky okolo kostola na obdobie 50 rokov. Ich údržba a čistenie bude zabezpečená rovnako ako doposiaľ - v bezprostrednom okolí kostola sa o chodníky bude starať farský úrad, o zvyšok mesto.
"Súhlasím s tým, nič iné sa nedá robiť, ale mám vnútorné presvedčenie, že investícia pred kostolom nebola s kostolným poriadkom," upozornil poslanec Ľubomír Andrassy (SDĽ) na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva. Netají sa presvedčením, že mesto investovalo peniaze daňových poplatníkov do zveľadenia nehnuteľnosti, ktorá nie je jeho majetkom, čo je porušením zákona. Zároveň tvrdí, že až po ukončení stavby vyšiel najavo fakt, že chodníky sa budujú na cirkevných, nie mestských pozemkoch a považuje to za "zahmlievanie".
Poslanec Rastislav Javorský (KDH) tvrdí, že kostol aj pozemky okolo neho patria cirkvi, čo je nespochybniteľným faktom. "Mrzí ma, že sa to berie tak, že sa to urobilo pre cirkev a pre veriacich. Urobilo sa to pre všetkých občanov," zdôraznil. S jeho názorom súhlasí aj Ján Mokriš (SDKÚ): "Mesto to urobilo pre svojich ľudí a polemika okolo toho je zbytočná." Poslanec Pavol Kubičár (KDH) argumentuje tým, že v čase, keď mesto investovalo do úprav okolia kostola, boli pozemky na liste vlastníctva Spišskej Novej Vsi. Jeho stranícki kolegovia v mestskom parlamente netajili pobúrenie nad celou kauzou. Stanislav Susa (KDH) uviedol: "Dnes sa hrdíme námestím a najvyššou vežou na Slovensku. Je mi zle počúvať takéto výroky. Žiadne zábrany, žiadne rampy, žiadne oplotenia tam nebudú, aby tam mohli ísť aj neveriaci ľudia." Eduard Garčár (KDH) reagoval upokojujúco: "Čo bolo, bolo, skúsme sa na to pozrieť nadhľadovo. Vyvarujme sa takýchto chýb. Ak chceme ísť dopredu, nevracajme sa k tomu." Poslanec Ľ. Andrassy oponoval: "Nielenže sa pri výstavbe nedodržali pravidlá, stavba sa predražila, ale sa investovalo do majetku, ktorý v tom čase nebol taxatívne majetkom mesta. Hovorím to preto, aby sa v budúcnosti pri podobných akciách nezahmlievali niektoré skutočnosti," dodal.
CHRONOLÓGIA
1994 - rímsko-katolícka cirkev požiadala mesto Spišská Nová Ves o vydanie zhabaných pozemkov pri kostole
1996 - začal sa súdny spor o určenie vlastníctva medzi mestom a cirkvou
2002 - mesto rozbehlo práce na úprave okolia kostola, na sporných pozemkoch sa vydláždili chodníky
november 2003 - práce za 8 miliónov korún sú ukončené, upravené okolie kostola je slávnostne vysvätené a odovzdané do užívania
december 2003 - mestské zastupiteľstvo schválilo vydanie pozemkov cirkvi
február 2004 - mestský a farský úrad podpísali zmluvu o bezplatnom prenájme parcely okolo kostola na 50 rokov
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.