rodiny, ktorý je financovaný z európskeho sociálneho fondu. Druhým sú dobrovoľnícke práce pre nezamestnaných na základe zákona o obecnom zriadení.
„Organizátormi prác na získanie aktivačného príspevku cez národný projekt môže byť až 15 subjektov v jednom meste. V Sabinove sa zapojili zatiaľ štyri subjekty: mestský úrad, máme zmluvy a realizujeme ich so šesťdesiatimi nezamestnanými, druhým je Mestské kultúrne stredisko, ktoré od dneška zamestnáva dvadsať ľudí. No a potom ešte sú to Základná škola cirkevná v Sabinove a miestne pracovisko Slovenského červeného kríža," uviedol pre Korzár primátor Sabinova Peter Molčan.
Zo šesťdesiatich nezamestnaných fyzicky realizuje práce len štyridsaťjeden ľudí v meste. „Úrad práce nám nedokázal naplniť stav na 60 miest. To by sa malo doplniť začiatkom tohto týždňa. Existujú problémy pre organizátorov práce, aj pre nezamestnaných. Zle je inetrpretovaná výška príspevku, ktorý má tri hodnoty. Najnižšiu 411 korún, vyššiu 617 korún, ku ktorej dospelo aj mesto Sabinov a maximálna je 822 korún. Výška sumy sa určuje na základe kritérií. Prvé má mieru pridanej hodnoty pre aktivačné činnosti až 12 bodov. Ale nedá sa to, lebo ide o práce určené na investičné akcie. Teraz v zime to nie je reálne. Pre ostatné práce s nižšou pridanou hodnotou sú len 3 body. Je ťažké dostať sa na sumu 617 korún. Z toho sa platia ochranné pomôcky a poistné pre uchádzača. Problém nezamestnaného je v tom, že nie každý, kto je v hmotnej núdzi, dostane aktivizačný príspevok 1000 korún. Bohužiaľ, u nás sa to už ukázalo. Niektorí uchádzači aj odstúpili od zmlúv. Tá interpretácia je správne do 1000 korún. Nezamestnaný teda nemusí dostať 1000 korún. Stalo sa, že si to nezamestnaný overoval na sociálnom úrade, kde mu vypočítali len 300 korún. Toto už sú veľké problémy. Sami nezamestnaní nám tvrdia, že sa im ani neoplatí ísť pracovať. Upozornil som sociálny úrad v Prešove, aby dali vonku tieto informácie. Každý počíta, že to bude 1000 korún alebo po schválení vládou 1500 korún, ale môžu dostať len časť, ktorá sa prepočítava v systéme sociálnej dávky pre celú rodinu."
Na základe dobrovoľníckych prác, o ktoré požiadali nezamestnaní v zmysle zákona o obecnom zriadení, mesto eviduje sto žiadostí. Vzhľadom na nízky aktivizačný príspevok niektorí odstúpili. „Urobili sme 46 zmlúv, z toho siedmi už odstúpili. Teda zostalo ich 39. Z toho sú tri miesta výpomoci na radnici a v 36 prípadoch ide o robotnícke povolania, predovšetkým pre základné a materské školy v našej pôsobnosti."
P. Molčan tvrdí, že vzhľadom na vysoký počet ľudí v hmotnej núdzi toto riešenie nie je systémové. „Nie je to pripravené nielen po finančnej stránke... My ich zamestnáme a čo potom? Majú chodiť po meste a pochodovať? Bez náradia sa to nedá, ani bez organizácie práce. Aby sme v meste pocítili, že sú využití, musia byť práce pripravené a pokryté rozpočtom. Nám príspevok vôbec nepostačuje, pretože potrebujeme objednať autá, stavebný materiál a podobne. Nezamestnaní prišli, dostali do rúk lopaty a poďme... tak prehadzujú sneh z jednej strany na druhú. Pripraviť to sa nedá zo dňa na deň. Musí to byť aj časovo rozvrhnuté. Teraz je nevyhovujúce obdobie. Mrzne, ani kašovitý sneh nie je, čo by odstraňovali. Dá sa očakávať, že skôr v letných a jesenných mesiacoch ich nejako uživíme. Bolo by to dobré na investičné akcie, ale práve pre veľký počet Rómov medzi nezamestnanými s nízkou kvalifikáciou, je ťažké im nájsť prácu. Môže to byť pre určitú, menšiu skupinu ľudí, ktorú pripravíme. Vtedy to bude mať efekt. Nám stačí 60 ľudí na upratovacie a pomocné práce, ale nie 700 nezamestnaných u nás v Sabinove. Ja neviem, čo s nimi budeme robiť. Zámerom je vytvárať neskôr trvalé pracovné miesta, teda štyri mesiace budú u nás, ale potom by sa mali posúvať k trvalému zamestnaniu. Myslím si, že najprv sa mali pripraviť podmienky v spolupráci so ZMOS, až tak niečo spustiť. Mohlo sa mesiac - dva počkať a pripraviť projekty spoločne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.