vyliečiť rôzne zdravotné neduhy.
"Ja doteraz pripravujem čaje z 35 druhov. Podľa mňa niet nad lekáreň, ktorú nám ponúka samotná príroda. Slováci sú však väčšinou takzvané tabletkové druhy. Je pre nich pohodlnejšie zhltnúť pri bolestiach tabletky, ako by si mali pripraviť čaj či bylinkový obklad. Treba mať však na zreteli, že bylinky na rozdiel od tabletiek nemajú vedľajšie účinky," hovorí D. Almáši.
Tento Prakovčan sa prírodnou lekárňou zaoberá už šestnásť rokov. Ako väčšina Slovákov aj on patril predtým k ľuďom, ktorí svoje neduhy liečili návštevami lekárov a tabletkami. Dnes nedá na bylinky dopustiť.
"Manželka podstúpila vážnu operáciu. Sám lekár mi povedal, že z medicínskeho hľadiska urobili, čo mohli. Poradil mi, že ak sme obaja s manželkou na dôchodku, nech podnikáme prechádzky do prírody a spojíme to so zbieraním byliniek. Čaje vraj iste napomôžu k vylepšeniu zdravotného stavu manželky," spomína D. Almáši, ako sa dostal k bylinkám. V tom čase však bolo problémom zohnať kvalitnú literatúru, prakovský bylinkár dodnes opatruje knihu, z ktorej sa naučil základy bylinkárstva. Dnes o nej tvrdí, že to bol pre neho bylinkársky šlabikár.
"Bylinka lieči dvakrát. Raz pri prechádzke prírodou, ktorá veľmi prospieva ľudskému organizmu. Druhýkrát zase pri pití čaju," hovorí D. Almáši starú známu pravdu. Nielen príprava čaju, ale hlavne samotný zber je veľmi prácnou záležitosťou a vyžaduje si v prvom rade trpezlivosť. "Veroniku lekársku, ktorá je známa tým, že znižuje v organizme cholesterol, som hľadal dva roky. Pýtal som sa lesných robotníkov, horárov, nikto mi nevedel poradiť. Hľadanie mi sťažovala aj skutočnosť, že je to plazivá rastlina," popisuje prakovský bylinkár.
Teraz, keď je už jar za dverami, D. Almáši radí našim čitateľom piť čaj zo žihľavy, ktorý má očistný účinok. "Neverili by ste, ale táto rastlina robí priam zázraky," tvrdí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.