Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Smolníčanku odvlečenú na Kaukaz udržala pri živote viera v Boha a konzumácia surových zemiakov

Život 77-ročnej pani Eleny Puchyovej by bol určite zaujímavým námetom pre román. Táto Smolníčanka sa síce narodila so striebornou lyžičkou v ústach,

dobré sudičky sa jej však zrejme otočili chrbtom. Hoci jej rod mal šľachtický erb, jej rodinu z dvanástimi deťmi uvrhla do nešťastia otcova láska k alkoholu a kartám. Po jeho smrti vtedy 8-ročná Elena putovala zo Švedlára do Smolníka ako adoptované dieťa. Ako vyplýva z jej rozprávania, na nebohého adoptívneho otca nedá dopustiť, pri matke však už zvažuje slová. A práve adoptívna matka, hoci nechtiac, vyriekla ortieľ nad dlhými piatimi rokmi svojej dcéry. Piatimi najčiernejšími rokmi v živote Eleny Puchyovej. Tie totiž strávila na ďalekom Kaukaze ako najmladšia odvlečená Spišiačka do ruskej zeme na nútené práce. Pani Elena môže za tieto najsmutnejšie roky "ďakovať" Benešovým dekrétom. Pri "budovateľských prácach" mladá Elena prišla o to najcennejšie, čo žena dostáva do vienka, schopnosť priviesť na svet deti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Spomínam si, bolo to v roku 1945. Z určených domov v Smolníku musela jedna dospelá osoba nastúpiť na dvojtýždňový pracovný pobyt v Košiciach. Bolo nám povedané, že pôjde o budovanie vojnou zničenej železničnej dráhy. Pamätám si ako dnes, mama mi povedala, máš už 17 rokov, si takmer dospelá, choď ty namiesto otca, tie dva týždne predsa vydržíš," hovorí o začiatku strastiplných piatich rokov dôchodkyňa. Zo Smolníka však viedla ich cesta síce do Košíc, ale rovno do väzenia. Tam pobudli jeden mesiac. "Z našej dediny som bola najmladšia, mala som vtedy iba 17 rokov," spomína pani Elena.

Po mesiaci ich do vlaku bez toho, aby im vysvetlili, o čo ide odviezli do Poľska. Tam už začínali tušiť, o čo ide. "Zavreli nás na dva dni. Naša pôvodná skupina sa poriadne rozrástla. Iba Poliek bolo 750, potom nasledovali Rumunky a rôzne iné národnosti. Všetkých ľudí nás bolo spolu 2 500. Ženy, s ktorými som bola zavretá, mali nemecký pôvod, alebo aspoň niečo spoločné s touto národnosťou. Ja som mala iba nemecké školy, pôvodom so Slovenka, preto bolo pre mňa nepochopiteľné čo tam robím," pokračuje vo svojom rozprávaní odvlečená Smolníčanka.

SkryťVypnúť reklamu

Po Poľsku nasledovala 12dňová cesta v nákladných vlakoch do ďalekej ruskej zeme. "Natlačení vo vagónoch horšie ako ošípané," zatrpknuto spomína pani Elena. Po vysadení z vlaku museli ešte unavení a hladní šliapať 60 kilometrov do cieľovej zastávky. Na dva a pol roka sa hrdinke nášho príbehu stal domovom tábor na ďalekom Kaukaze. Až tam im vojaci oznámili, že budú musieť pracovať na budovaní vojnou zničenej ruskej zeme, a to všetko v rámci Benešových dekrétov. "Krajina tam bola prekrásna, niečo ako naše Tatry. Zo začiatku som robila v bani, fárala som, potom som zase pracovala pri stavbe ciest. Celé dni sme doslova dreli, naša celodenná strava, to bola vodová polievka a päť deka chleba. Prekonala som tam týfus a maláriu," spomína pani Elena. Ako vyplýva z jej rozprávania, v tomto tábore zomreli stovky ľudí, ona odhaduje, že päťsto. "Kopali sme jamy, boli to hromadné hroby. Ešte dnes by som našla tie miesta," tvrdí odvlečená Smolníčanka.

SkryťVypnúť reklamu

Ju, ako hovorí, udržala pri živote viera v Boha a vrúcne modlitby. Ženy sa spoločne modlili, odriekali ruženec. "Boh mi dal silu prežiť to. Poviem vám, človek si zvykne na všetko, aj na krutý hlad, po čase už ani necíti, že ma prázdny žalúdok. Ďalším šťastím bolo pre mňa to, že ma ešte s niekoľkými ženami preradili pracovať do kolchozu. Keď sme ráno vyšli na pole, nedovideli sme koniec. Aj keď sme tam tvrdo pracovali, aspoň sme sa najedli ovocia a zeleniny. Spomínam si, chrúmali sme surové zemiaky. Myslím si, že práve to ma zachránilo, zemiaky sú totiž bohatým zdrojom vitamínov," popisuje smutné roky vo svojom živote pani Elena. Na čo však môže spomínať pani Puchayová v pozitívnom duchu, bola lekárska starostlivosť v nemocnici, keď ochorela. Všetka česť našim "sovietskym bratom", našťastie, odvlečenci neboli bití ani v tábore nedochádzalo k sexuálnemu násiliu na ženách. "Piati muži sa pokúsili o útek, chytili ich však a poslali na Sibír. Aj mňa sem tam napadla myšlienka utiecť, ale kam ? Nepoznala som svet, predtým som stále bola iba doma," dodáva pani Elena.

Po dvoch a pol roka svitla odvlečeným Slovákom nádej. Vraj idú domov. "Znova nás posadili do vlaku. Cieľovou stanicou však bola Ukrajina. Tam pri Dnepri práve stavali alumíniovú fabriku. Povedali nám, že kým ju nedokončíme, nepôjdeme domov. Trvalo to ďalších dva a pol roka," pokračuje vo svojom rozprávaní pani Elena. Konečne, po piatich rokoch, dostali do rúk takzvanú bumašku potvrdenie o tom, že sú voľní. "Všetka moja mladosť ostala tam. Ukradli mi moje najkrajšie roky mladosti," so slzami v očiach hovorí pani Elena.

Z Ukrajiny ich odviezli do Lipska, pretože, ako im povedali na konzuláte, vtedajšie Československo by ich neprijalo ako odvlečených občanov. "V Lipsku mi bolo dobre. S kamarátkou zo Smolníckej Huty sme pracovali ako krajčírky, pekne sme tam zarábali. Pomaly, ale isto som sa zmierovala s myšlienkou, že Nemecko bude mojím druhým domovom. Z domu však prichádzali listy, aby sme sa vrátili. Ušli sme cez hranice a cez Jáchymov sme chceli pokračovať domov. Chytili nás však a zavreli do väzenia. Podarilo sa mi poslať mame list a tá po nás poslala miestneho veľmi vplyvného komunistu."

Ako však ďalej hovorí, návrat domov jej zhorkol. Stále totiž bola v pozornosti žandárov, sledovali jej poštu. Po krátkom čase sa zoznámila s manželom, neskôr sa vydala, už sú spolu 53 rokov. Pri našej návšteve sa oslovovali zdrobneninami a na prvý pohľad vidieť, že žijú v harmonickom vzťahu. "Vrátila som sa veľmi zatrpknutá, nechcela som sa veľmi vydávať, manžel bol však neodbytný. Potom však prišiel ako rana z jasného neba verdikt lekára, že nebudem mať môcť deti. Odvliekli ma ako mladú, môj organizmus sa práve vyvíjal. V Rusku som prekonala choroby, hladovali sme, dva roky som napríklad nemala menštruáciu. Lekár mi povedal, že mám nevyvinutú maternicu," odkryla pred nami najintímnejšie stránky svojho života pani Elena.

Celý život aj s manželom prežila v Bystrom vo Vranovskom okrese, v starobe sa vrátili do Smolníka. "Dlhé roky som pracovala v detských jasliach. Bola to pre mňa akoby náhradou za to, že nemôžem mať deti. Tam som vyčerpala svoju lásku k deťom. Poniektorí mi dlhé roky posielali pohľadnice, oznámenia o promóciách," hovorí pani Elena a vzápätí nám ukazuje fotografie svojich obľúbencov.

Podľa odhadov miestnych zo Smolníka bolo na sklonku druhej svetovej vojny odvlečených asi polovica obyvateľov v produktívnom veku. Niektorí sa zachránili útekom za hranice.

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 055
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 699
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 291
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 198
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 185
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 033
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 923
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 777
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 873
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 613
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 166
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 810
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 620
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 155
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 804
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


2
Mestský úrad Čadca.

Rebríček najväčších neplatičov okresu Čadca.


Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


6
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 777
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 873
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 613
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 166
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 810
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 620
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 155
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 804
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu