vytvorila 31 pracovných miest pre zdravotne postihnutých ľudí, ale zamestnanci sú doma. Až do konca minulého roku im podnikateľka Dagmar Baumanová vyplácala mzdy zo svojich zdrojov, ale tento rok prameň jednoducho vyschol a ľudia sú už dva mesiace bez výplat.
Keď sme sa zaujímali, v čom je problém, že výroba sa za rok nespustila, pričom B.M.D. Bratislava dostala od Národného úradu práce dotáciu vo výške 3,1 milióna korún, dozvedeli sme sa, že dôvodom je trafostanica, ktorá má slabý príkon elektrickej energie.
"Je to začarovaný kruh. Na jednej strane mesto Svidník nevytvorilo vhodné podmienky, keď prenajímalo objekt bývalého Duklastavu ako výrobné priestory. Na druhej strane nechápem, ako mohli Baumanovci podpísať zmluvu o prenájme, keď neskontrolovali, či je tam dostatok energie, ktorú stroje potrebujú. Je to problém a musí sa vyriešiť, v opačnom prípade budeme musieť odstúpiť od zmluvy, lebo nedodržali podmienky dohody. B.M.D. bude musieť dotáciu vrátiť," povedal nám k problému riaditeľ svidníckeho detašovaného pracoviska Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Martin Miščík.
Netajil však, že sa usiluje rokovať so štatutármi mesta a nájsť východisko, aby sa v regióne, kde niet práce, miesta pre zdravotne postihnutých zachovali. Ide o rizikovú skupinu ľudí, ktorých mesačný príjem je minimálny a medzi nimi sú aj rodiny s deťmi. "Keď sa nám problém podarí vyriešiť a nebudú vyrábať, ani keď budú mať dostatok energie, jednoznačne odstúpime od zmluvy," dodal Miščík.
Podnikatelia žiadajú, aby mesto investovalo do novej trafostanice, čo si vyžaduje zhruba pol milióna korún. Vo všeobecnosti je teraz atmosféra vo Svidníku naladená kriticky smerom k Mestskému úradu. Dotknutí zamestnanci obviňujú primátora, že im nepomôže a ako sme sa dozvedeli, odzneli aj vyhrážky typu, že ak si nedokážu zarobiť, nebudú platiť poplatky za odvoz odpadu a podobne. Na scénu vstúpili aj odbory. "Iniciovali sme stretnutie s kompetentnými a majiteľmi, aby sme urýchlili proces riešenia problému. Nemôžeme tolerovať stav, že ľudia nedostávajú výplaty. Keď sa nevyrába, produkuje sa strata. Možno bolo neprezieravé zo strany podnikateľov, keď išli vyrábať do prostredia, kde neboli vhodné podmienky. Zástupcovia mesta prisľúbili, že do konca marca problém vyriešia," uviedol v tejto súvislosti člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica.
O stanovisko sme požiadali aj primátora Svidníka Michala Bartka. Ten mal na veci trochu iný názor. Podľa jeho slov podnikateľom Baumanovcom už od začiatku nevyhovovali ponúkané priestory. "Toto je pre spoločnosť B.M.D. už tretí prenájom a v čase podpisovania nájomnej zmluvy v objekte bývalého Duklastavu nepovedali, presne koľko energie potrebujú. Nie je to ani predmetom nájomnej zmluvy. Až po nejakom čase sa ohlásili, že je tam problém s elektrinou. Rozšíriť trafostanicu o potrebnú kapacitu sa nedá zo dňa na deň. Museli sme pripraviť projekt, odsúhlasiť ho s elektrárňami, čo je dlhodobejší proces, následne urobiť výberové konanie na dodávateľa a nájsť zdroje. Veď ide o pol milióna korún," argumentoval primátor Svidníka. Napokon sa peniaze vyčlenili z tohtoročného rozpočtu, dodávateľ je známy a v týchto dňoch, keďže sa oteplilo, sa podľa primátora na trafostanici už pracuje. "Robíme všetko pre to, aby do konca marca bola trafostanica v prevádzke. Chcem zdôrazniť, že to robíme z dobrej vôle na vlastné náklady, lebo nám záleží na zachovaní zamestnanosti."
Oslovili sme aj podnikateľku D. Baumanovú. Zaujímalo nás, prečo si pred uzavretím nájomnej zmluvy nezistili technické podmienky priestorov. Podľa jej slov si prenajali priestory, kde pred deviatimi rokmi fungovala firma na výrobu cestovín, bol tam stroj a nepredpokladali, že by mohol nastať technický problém.
"Ani vo sne ma nenapadlo, že by tam nebol prúd. Nikto nás na to neupozornil a keby som to vedela, tak to nezoberiem. Veď ako sa ukázalo, išlo o pol miliónovú položku. Rátali sme len s nákladmi za odber prúdu. Až keď sme skúšali spustiť stroj a kotol, zistili sme, že v objekte nie ej žiadny prúd. Okamžite sme začali konať a horko ťažko sme si vybavili odber aspoň 30 kilowatov, aby sme mohli svietiť. Mesto nám nepripravilo žiadne podmienky a celý problém sa ťahá už rok," reagovala Baumanová.
Zdôraznila, že chce vyrábať a ani si nevie predstaviť, ako by to skončilo, keby sa tak nestalo. Netajila, že vlani vyplatila ľuďom za cenu úverov a dlhov milión korún a obáva sa, že tie sa jej už nikdy nevrátia. Dotáciu za 3,1 milióna totiž mohla použiť len na nákup zariadenia. Napriek tomu sa svojho cieľa nechce vzdať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.