prevádzky ju Ľubičania spustili pred rokom. Napriek tomu, že leží "čo by kameňom dohodil" od Kežmarku, susedné mesto jej služby nevyužíva.
"Je funkčná, sme s ňou spokojní. Jediný problém, ktorý s ňou máme, je skutočnosť, že by sme potrebovali väčšie množstvo domového odpadu na zhutňovanie, tzv. kompaktory," uviedol ľubický starosta Otto Dovjak. Ako dodal, ročne na skládku uložia okolo 9-tisíc ton odpadu. Na skládku vozia aj kaly z čistiarne odpadových vôd v Liptovskom Mikuláši. Práve na zahustenie kalov by potrebovali viac komunálneho odpadu. "Pomohlo by nám, keby k nám odpad vyvážalo mesto Kežmarok. Pomocou by bolo, keby aspoň odpad za takmer 4 400 obyvateľov ľubickej časti sídliska Juh šiel na našu skládku, chýba nám to," vysvetlil situáciu Otto Dovjak.
Ako dodal, zdá sa mu nelogické, že susedné mesto vyváža odpad na podstatne vzdialenejšiu skládku do Žakoviec. "Potom aj cena za zvoz a likvidáciu TKO vychádza vysoká, ľudia z Juhu platia okolo 460 korún, Ľubičania platia podstatne menej," upresnil starosta.
Do výstavby riadenej skládky sa Ľubičania pred rokmi rozhodli pustiť, pretože stará skládka už nespĺňala požadované parametre. Celá stavba vrátane uzavretia a prekrytia starej vyšla na takmer 53 miliónov korún, z toho 21,5 milióna sa Ľubici podarilo získať z fondu Phare. "Nestavali sme ju s cieľom zisku, ale prvoradá bola ekológia," upresnil starosta. Nevylúčil možnosť, že sa s mestom Kežmarok ešte dohodnú.
Ani kežmarský primátor sa k tejto možnosti nepostavil chrbtom. "Momentálne sme však viazaní zmluvou so spoločnosťou Marius Pedersen, ktorá prevádzkuje skládku v Žakovciach a v tejto spoločnosti sme akcionárom. Keby sme zmluvu teraz vypovedali, hrozili by nám sankcie," vysvetlil primátor Igor Šajtlava. Ako dodal, podľa súčasnej zmluvy by mal Kežmarok ukladať TKO v Žakovciach ešte päť rokov. Mesto tam má síce výrazné zľavy za uloženie tony odpadu, na druhej strane však cenu predražujú náklady na dopravu. "Naše technické služby tak ročne strácajú okolo 300-tisíc. Samozrejme, aj my sa chceme správať ekonomicky a ak nám to prípadná zmena zmluvy umožní, budeme uvažovať o ukladaní odpadu v Ľubici," naznačil kežmarský primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.