Vlách a Žehry nemalé sumy. Klamári vymámili od dôverčivých dôchodcov neuveriteľné peniaze, a to takmer 900-tisíc korún. Herecké umenie podvodníkov bolo také presvedčivé, že po vyčerpaní vlastných zdrojov si starkí peniaze požičiavali v obci. Tie končili v nenásytných podvodníckych vreckách. Policajti však podvodníkom klepli po prstoch, dnes čelia obvineniu pre trestný čin podvodu spolupáchateľstvom.
Ako prví si všimli, že sa čosi v Slatvine deje krompašskí policajti. "Zistili sme to v rámci obchôdzkovej služby, vec sme okamžite podstúpili Úradu justičnej a kriminálnej polície v Spišskej Novej Vsi," upresnil riaditeľ Obvodného oddelenia PZ v Krompachoch npor. JUDr. František Puškár. Spolupráca a komunikácia s obeťami podvodníkov však bola veľmi problematická. "Za tak dlhé obdobie to vedela takmer celá dedina. Rómovia tu chodievali k nim až do domu, všetci sme im dohovárali, nedali si povedať. Obidvaja sú to dobráci. Nefajčia, nepijú, sú náboženskí založení. Jeden z nich študoval na vysokej škole, v päťdesiatich rokoch ho však odvliekli do ruského gulagu. Zrejme preto boli niekedy k ľuďom nedôverčiví," prezradil nám jeden zo susedov.
Starkým, ktorí žijú v svojom dome sami, pri našej návšteve veľmi nebolo do reči. Na prvý pohľad pôsobili dobrácky, správali sa veľmi pohostinne, opatrne však zvažovali slová. "Bojíme sa. Aj keď tých podvodníkov zavrú, majú príbuzných. Nemôžeme celé dni sedieť doma, niekedy ideme aj do mesta, čo keď nás niekto bodne nožom ?," popísal svoje obavy jeden z bratov.
Genéza celého príbehu siaha až do roku 1999. Vtedy sa bratia pri stavbe miestnej fary zoznámili s podvodníkmi. "Vozili do Slatviny piesok na stavbu. Brat mal vtedy cirkevnú pokladňu, vyplácal ich," popisuje jeden z bratov. Návštevníci si postupne zvykli na pravidelné návštevy z ktorých odchádzali s plnými vreckami. "Stále nás dobehli, my sme im verili. Srdcervúco tu plakali, že im treba peniaze na pohreb, raz im vraj zomrela matka, potom zase manželka. Potom nám tvrdili, že vrátili z Holandska a štát im nedáva ani podpory ani prídavky na deti. Najprv tu chodili iba dvaja, potom ich pribúdalo. Chceli by sme naše peniaze naspäť, policajti nám povedali, že ich tí podvodníci prehrali na automatoch," pokračujú ďalej v rozprávaní smutného príbehu dvaja bratia.
Dedinčanom sa celá situácia zdala podozrivá, starkým dohovárali. "Brat sa zlostil, že čo sa starajú. Peniaze sme im potom dávali za obcou alebo v parku v Spišských Vlachoch," dodáva jeden z bratov. Dôverčivým dôchodcom sa však zásoby minuli, začali si požičiavať, dokonca od miestneho farára sa pokúsili vypýtať si 4-tisíc korún. "Mysleli sme si, že im pomáhame, až teraz vieme, akí boli títo muži rafinovaní," konštatujú bratia.
"Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie pre trestný čin podvodu formou spolupáchateľstva voči 52-ročnému Ladislavovi H. zo Žehry, 35-ročnému Romanovi H. zo Spišských Vlách a 50-ročnému Jozefovi H. zo Žehry. Obvinení Ladislav H. a Roman H. využili dôverčivosť dvoch dôchodcov a pod prísľubom vrátenia peňazí vylákali od nich viackrát v rôznych výškach finančné pôžičky. Poškodeným spôsobili celkom škodu vo výške 860 700 korún," uviedla krajská policajná hovorkyňa mjr. Mgr. Jana Demjanovičová. V poradí tretí obvinený muž vymámil od jedného z bratov 20-tisíc korún. Obvinení sú stíhaní na slobode.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.