prevádzkové náklady štát nevykrýva, súkromníkom sa jasle prevádzkovať neoplatí a v konečnom dôsledku sa do výberového konania na prevádzku jaslí nikto neprihlásil. V Prešove postupne detské jasle zrušili, ostali už len posledné, na Čapajevovej ulici. Zdá sa, že aj už čoskoro odzvoní.
Radní zvažovali dve alternatívy - zachovať prevádzku aj naďalej a dotovať jasle z mestského rozpočtu, alebo ich k 30. 6. 2004. Rozhodli sa pre druhú alternatívu, o ktorej ešte bude hlasovať mestské zastupiteľstvo. ä
"V detských jasliach bola poskytovaná starostlivosť 15 deťom vo veku od 6 mesiacov do 3 rokov. Celkové náklady na prevádzku detských jaslí činili čiastku 1 431-tisíc Sk. Príjmy z úhrad jednotného poplatku ta pobyt dieťaťa v detských jasliach činili 298-tisíc Sk a príjmy za stravné 95 tisíc Sk, teda náklady na detské jasle z rozpočtu mesta činili čiastku 1 038-tisíc Sk," uvádza vedúca odboru sociálneho, bytového a zdravotníctva Mestského úradu v Prešove Anna Hrustičová v správe o poskytovaní sociálnej pomoci za minulý rok.
Radní tvrdia, že vyše miliónová ročná strata jaslí na 15 detí, z ktorých chodí v priemere do jaslí denne 7,6, je privysoká a neefektívna. Na zrušení sa zhodli 8 z 9 členov rady. "Prevádzka na počet detí je taká drahá, že by nás vyšlo lacnejšie, keby sme každý mesiac dali rodičom tisíc korún, nech si nikoho nájdu," uviedol pre ilustráciu poslanec Jozef Kužma z klubu ANO, DS, SDKÚ, Smer. S návrhom na zrušenie súhlasia aj kluby KDH a HZDS, SDĽ. "Mesto môže ináč uspokojiť potreby týchto rodičov, existuje viac možností, Ak by sme pristúpili na to, že budeme dotovať 50 percent detských jaslí, rodičia by museli doplácať 5 000 korún, čo by už pre nich nebolo zaujímavé," hovorí mestský prednosta Ján Dobrovič.
Dni posledných jasličiek v meste sú teda, zdá sa, spočítané. Rodičom sa to nepáči. Ako sme sa dozvedeli, ak by matka prerušila prácu, a vrátila sa na materskú, mala by nárok iba na 1 200 korún. Aj preto boli jasle pre niektorých z nich optimálnym východiskom. Pani Marta Dujčáková sa domnieva, že ľudia by využívali služby detských jaslí aj viac, keby o vedeli o tom, že jasličky existujú. Hoci len jedny v meste. Na Čapajevovu dávali svoje ratolesti aj deti zo Sídliska III, II i Sekčov. "So službami v detských jasliach som veľmi spokojná. Neviem si predstaviť, že by som si musela nájsť cudzieho človeka, domácu opatrovateľku, ktorá by sa mi starala o dcéru," vraví M. Dujčáková, ktorá ma v posledných prešovských jasliach 13-mesačnú dcéru Sáru. Zároveň sa pýta, ako je možné, že v iných majú prostriedky a prevádzkujú jasličky. "Prečo to tretie najväčšie mesto na Slovensku nedokáže?"
Ak dôjde k zrušeniu prevádzky, zatiaľ nie je jasné, čo v jej priestoroch bude. Pravdepodobne rozšíri svoje kapacity Domov sociálnych služieb Slniečko (spravuje ho VÚC), ktorý sídli v rovnakej budove. Detské jasle nie sú charakterizované ako predškolské, ale ako zdravotnícke zariadenie. Do materských škôl možno dať deti od veku dvoch rokov. Podľa demografického vývoja a počtu detí je v meste podľa radnice prebytok materských škôl. Niektoré preto majú byť zrušené, k 31. 7. 2004 by to malo postihnúť MŠ na Bernolákovej 17.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.