odkanalizovanie v povodí rieky Tople stojí na šibeničnom termíne. Do polovice apríla musí mať Vranov nad Topľou a obce vstupujúce do projektu schválené územné rozhodnutie. Ide zároveň o jediný vklad miest a obcí do realizácie projektu. Celkové náklady na vodovod a kanalizáciu sú odhadnuté na 44 miliónov eur. Podstatnú časť z peňazí očakávajú v povodí Tople z európskych fondov.
"Termíny nevisia vo vzduchoprázdne. Brusel na nás tlačí, aby boli všetky prihlášky do konca šiesteho mesiaca tam. Toto je systém tej padajúcej veci. V Brusely sú tiež len úradníci obmedzení termínmi," vyhlásil na stretnutí zástupca ministerstva životného prostredia Roman Kadnár. Problém s vydaním územných rozhodnutí do polovice apríla na minulotýždňovom stretnutí avizoval len stavebný úrad.
Problémové detaily zástucovia dotknutých miest a obcí so zástupcami realizátorov projektu prerokovali vo štvrtok na pôde vranovského mestskéh úradu. Napriek tomu, že je času na získanie peňazí z kohézneho fondu Európskej únie minimum, starostovia niekoľkých obcí na stretnutie nedošli. Prednostu obvodného úradu vo Vranove Igora Pribulu ich absencia znepokojila. "Žiadam zodpovednosť, aby proces nebol zablokovaný v tomto štádiu," apeloval na starostov.
Projekt v konečnom štádiu počíta zo štyrmi čističkami odpadových vôd v Hencovicach, Vranove, Soli a Bystrom. Starostovia Hencoviec, Vechca, Kamennej Porouby, Soli, Hanušoviec nad Topľou, Čaklova, Zámutova, Sačurova, Skrabského, Jastrabia, Rudlova a Čierneho nad Topľou sú optimisti. Vo väčšine prípadov majú všetky podklady k územnému rozhodnutiu pohromade. Nikde neočakávajú, že by do projektu vstúpil vlastník, ktorý by nechcel predať svoj pozemok. V prípade, že sa taký nájde, bude mu pozemok vyvlastnený vo verejnom záujme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.