záchranára a vodcu Ladislava Janigu. Kým nápad premenil na realitu, pretieklo tatranskými potokmi veľa vody.
"Tá myšlienka prišla už pred tridsiatimi rokmi. Bolo to v časoch, keď v Tatrách v letnej sezóne pomáhal pri záchrankách vrtuľník Mi-2 a občas sa stalo, že jeho posádka jednoducho nevedela kam letieť, nepoznala dobre miestopis. Preto som chcel urobiť knižku, kde by som všetky doliny odfotil zhora a dal objektívny a ucelený obraz o Tatrách. Chcel som jednoducho vziať obrázok a ukázať sem budeš letieť," hovorí autor publikácie, ktorá čoskoro uzrie svetlo sveta.
Laco Janiga, ktorého v Tatrách poznajú pod prezývkou Tatko, sa celé roky pohybuje v horách s fotoaparátom, neskôr k tomu pribudla aj videokamera. Hoci svojimi fotkami obohatil nejednu tatranskú publikáciu iných autorov, na vlastnú knihu dlho nepomýšľal. Až pred tromi rokmi sa dal nahovoriť na spísanie svojho vlastného životného príbehu. Jeho Návrat do hôr je sugestívnou výpoveďou záchranára, ktorý prežil pád vrtuľníka, ale na hory nezanevrel. Vrátil sa do nich, aby pomáhal iným.
"Prešlo veľa rokov, kým som oprášil starú myšlienku na sprievodcu všetkými dolinami. V tej knižke už neexistujú hranice, Tatry som pojal ako celok, sú tam doliny slovenskej aj poľskej časti Tatier, sú tam Vysoké Tatry, Roháče aj Litovské Tatry. Zjednodušene povedané začínam Tichou dolinou a oblúkom cez Poľsko sa k nej vraciam," upresnil fotograf a záchranár. Ako dodal, jeho cieľom bolo podať turistom čo najkomplexnejší obraz každej doliny. "Zachytávam dolinu ako celok, ale aj jej časti, ktoré z priameho pohľadu nevidieť," dodal.
Z výšky zachytil 87 dolín. Podarilo sa mu to vďaka pilotovi Jožovi Belákovi, s ktorým na lietadle Cessna 127 nalietal za sedem mesiacov dvadsať letových hodín. "Niečo som snímal aj z vrtuľníka, neraz som stál pripútaný na otvorenej palube, aby bol záber čo najlepší. S malou Cessnou sme veru tiež zažili kadečo, to skáče pri silnejšom vetre hore dolu aj 500 metrov, nie je to veľká zábava," smeje sa pri spomienke na adrenalínový proces tvorby. Na lietanie nezanevrel ani po tragickej nehode v roku 1979. "To je proste život, ideme ďalej. Pilotom verím a napokon všetci sme, obrazne povedané, na jednej lodi."
Neraz do jednej lokality museli letieť opakovane, pretože sa prudko zmenilo počasie. "Napríklad Roháče sa najlepšie fotia podvečer okolo piatej. Vlani bolo teplé leto a tým aj veľmi slabá dohľadnosť. Nech sme skúšali čokoľvek, v ideálnych podmienkach sme ich nezastihli. Preto niektoré fotky budem priebežne aktualizovať, keď sa mi podaria urobiť lepšie," uviedol záchranár.
Turistický sprievodca vyjde v piatich jazykových mutáciách a okrem kompletného prehľadu dolín ponúkne aj 150 ilustračných záberov z Tatier. "Nie všetky sú moje, osem obrázkov mi poskytol Juraj Ksiažek, to je jediný človek, ktorého poznám, ktorý má trpezlivosť aj celú noc čakať na dobrý záber zvierat. Odfotil ručiaceho jeleňa, rysa, medveďa... Ja na to jednoducho nemám dosť dobré nervy, hneď by som to vzdal," priznáva sa autor klasických tatranských záberov.
Ako hovorí, sprievodca nebude len popisovať dolinu a uvádzať časy túr z jedného bodu do druhého, ale má slúžiť aj na lepšie spoznanie návštevného poriadku Tatranského národného parku. "Tam, kde sa chodiť nesmie, na to zvlášť upozorňujem. A napríklad v oblasti Belianskych Tatier popisujem len dve doliny, kde turisti majú prístup, tie najprísnejšie chránené som radšej vynechal," upresnil autor unikátneho sprievodcu.
O tom, čo má ako fotograf ešte v talóne, hovoriť nechce. Tvrdí, že v prvom rade musí do úspešného záveru dotiahnuť sprievodcu. "Tá robota bola úžasná, takto zhora si človek viac uvedomí, aké sú Tatry mohutné a veľkolepé hory. Tam hore dostáva človek iný rozhľad," dodal Laco Janiga.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.