celoslovenský snem v apríli.
„Hovorilo sa o práci ZMOS-su v rámci reformy verejnej správy. Najviac rezonovalo školstvo. Konštatovali sme, že prenesené kompetencie, teda základné školy sú financované relatívne dobre tu u nás. Môžu z toho vyžiť. Originálne kompetencie, teda školské jedálne, družiny a materské školy, tam je to veľmi podvýživené. Lipany na tieto kompetencie dostali o 2,2 milióna korún menej oproti vlaňajšku. Celkove sme mali v roku 2003 okolo osem miliónov korún. Teraz sme dostali asi o štvrtinu menej. Keď vám predpíšu, koľko musí byť žiakov na jednu učiteľku v škôlke a na to nedostanete peniaze. No kontrolujú, či má učiteľka desať alebo pätnásť detí. Tak je to všade. Preto je taká nespokojnosť. Aj keď máme robiť zmeny, oficiálne oznámenia z ministerstva nemáme, minulý týždeň nám prišli iba na prenesené kompetencie. Predpokladám, že ak do 21. apríla, kedy sa bude konať snem, ministerstvo neurobí zmeny v nezmyselných cifrách čo tam dali, tak sa uvažuje v rámci ZMOS-u o rôznych opatreniach," uviedol pre Korzár primátor Lipian Eduard Vokál. Pripustil, že opatrenia môžu byť aj drastickejšie. „Nedokázal by som teraz k spokojnosti financovať všetky veci. Možno by so aj porušoval rozpočtovú disciplínu. Keď som dával sľub, tak som podpísal, že budem dodržiavať zákony SR. Lenže sľub má tiež určité hranice a ak sa čosi nedá, zázraky robiť nevieme." Zatiaľ chcú požiadať o podporu v slovenskom parlamente poslancov za tento región.
Druhá vec, ktorou sa na regionálnom sneme zaoberali, je sociálna reforma. „Princíp je podľa mňa správny. Len myšlienky tohto systému sa zaviedli necitlivo. Podcenila sa príprava," konštatuje E. Vokál, „Zvolal som na 2. apríla pracovné stretnutie s úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, kde si tieto veci prejdeme. Potom pôjdu podnety vyššie. Nečudujem sa nespokojnosti ľudí. Ja tu dám najnižší platobný výmer tritisíc korún na dvojizbový byt, človek to všelijako finančne lepí, aj cez aktivizačné práce a dostane 2 200 korún. Potom príde za mnou, čo má robiť. A čo má robiť? Rozumné je, že sociálne dávky sa viažu na určité aktivity. Tak mali padnúť tí, čo ani prstom nepohnú. Avšak tí, ktorí sa zapojili do aktivizačných prác, mali ísť možno aj do výšky sociálnych dávok, aké boli... Takže na tie bežné veci, ak za zapojí do aktivizačných prác, mal by minimálne na najnižšej úrovni vyžiť. Momentálne nie je schopný vyžiť. Ak sa niekto tvári, že je to v poriadku, tak ja tvrdím, že to v poriadku nie je."
Predseda ZMOS Michal Sýkora v Lipanoch spomenul, že doteraz sa nestretol s tým, čo sa začína v praxi uplatňovať. Ide o prípravy noviel zákona o obecnom zriadení, ktoré so ZMOS-om nik nekonzultuje, čo vlády od roku 1990 robili. „Z toho procesu sme už vylúčení, hoci nevidím logický dôvod, prečo je to tak. Pritom je tu ochota zo strany samospráv o týchto veciach rozprávať," dodal lipiansky primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.