svojich rodičov pociťujú dostatok duševnej i hmotnej starostlivosti. V prípade, že by projekt riaditeľstva nemocnice našiel u kompetentných podporu, na jednom z oddelení by vzniklo zariadenie podobné sociálnemu centru pre deti, zanedbávané a týrané vlastnými rodičmi či iným zákonným zástupcom.
Podľa riaditeľa nemocnice MUDr. Petra Krokavca ide o ďalší krok reštrukturalizácie, pri ktorej sa opäť znížia priame náklady nemocnice na jej prevádzku. "Na tieto účely by sme vyčlenili jedno oddelenie s cieľom sústrediť tam týrané deti do veku 15 rokov. Počítame s kapacitou asi 20 miest a približne s 17 až 20 zamestnancami, vrátene klinického psychológa a pedagóga. Naším cieľom je vybudovať zariadenie s nadregionálnym charakterom", povedal. Projekt, ktorý už doručili na posúdenie a schválenie zriaďovateľovi, je podľa jeho slov ešte takpovediac v plienkach. Jeho dôležitou súčasťou je schválenie priestorov regionálnym hygienikom. Na to potrebuje nemocnica vykonať v priestoroch budovy stavebné úpravy. "V prípade takýchto typizovaných zariadení musia byť rozdelené obe pohlavia. Dôležité bude predeliť priestory," vravel P. Krokavec.
Za fantastickú myšlienku a dobrý nápad označila snahu nemocnice psychologička z Centra poradensko- psychologických služieb v Rožňave Babela Ivanová. "Kiežby sa im to podarilo. Stanicu opatrovateľskej služby, ktorú sme v Rožňave kedysi mali, zrušili a odvtedy tu nič podobné nefunguje. Ja osobne sa s fyzicky týranými a zanedbávanými deťmi nestretávam. No existujú aj iné formy týrania. Keď sa rozvod rodičov prevalí do absolútne nechutnej roviny, ani jeden z nich si neuvedomí, že ich dieťa trpí správaním oboch strán. V nemocnici vznikla krásna myšlienka, veď pomôcť treba aj osamelým matkám, keď potrebujú ústavnú liečbu a nemajú nikoho, kto by sa im postaral o deti. Sú rôzne možnosti, ako využiť takéto zariadenie. Keď sa zriadi, určite neostane nevyužité," nadchýňa sa myšlienkou psychologička Babela Ivanová.
Ak by sociálne centrum v rožňavskej nemocnici fungovalo už dnes, vážnou adeptkou na pobyt v ňom by bola trojmesačné dievča, ktoré pracovníci odboru sociálnych vecí a rodiny v Rožňave zobrali z rúk nezodpovedných rodičov. "Malé dievčatko sa narodilo s váhou 2 600 gramov a za tri mesiace svojho života pribrala len niečo okolo 300 gramov. Ide tu o jasné zanedbanie blízkej a zverenej osoby," uviedla pracovníčka odboru Lívia Madáčová. Takéto prípady žiaľ nie sú v Gemeri ojedinelé. Týrané a zanedbané deti je podľa jej slov však ťažké vypátrať. Pre mnohých ľudí je dieťa týrané či zneužívané vlastnými rodičmi stále záležitosťou rodiny, teda tabu. Lívia Madáčová je presvedčená, že akýkoľvek podnet zo strany občanov neslúži na to, aby im uľahčil prácu, ale preto, aby pomohol tým, čo to najviac potrebujú, týraným deťom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.