náboženskú slobodu a dodržiavanie ľudských práv. "Vtedy bolo zamračené a pršalo, a dnes je tiež zamračené a prší. Ale je veľa, veľa vecí, ktoré sa zmenili," povedal včera Vladimír Palko v Prešove a pripomenul, že kým vtedy vládla na Slovensku komunistická totalita, krajinu okupovali ruské tanky a na hraniciach strieľali ľudí, teraz je to inak. "Dnes je Slovensko slobodná krajina, ktorá vstupuje do NATO a EÚ, vstúpi tam dobrovoľne. Dodržiavajú sa ľudské práva, máme slobodu zhromažďovania, náboženskú slobodu..." Kým v roku 1988 bol Palko demonštrant, ktorého zmočili vodné delá Zboru národnej bezpečnosti, dnes je minister vnútra a šéfuje Policajnému zboru SR. "Dnes sa už nemôže stať, že by polícia zasiahla proti ľuďom, ktorí využívajú slobodu zhromažďovania, ak pri tom neničia cudzí majetok a neohrozujú zdravie a životy iných ľudí," uviedol Palko.
O práci polície sa v poslednom čase hovorí najmä v súvislosti s rabovačkami Rómov. Boli tiež sprísnené bezpečnostné opatrenia. Terajšiu situáciu považuje minister vnútra za v zásade stabilizovanú. "Situácia je upokojená v tom zmysle, že nedochádza k porušovaniu zákona." V súvislosti s čoraz častejšími konkrétnymi obvineniami úžerníkov minister Palko tvrdí, že nejde reakciu na nedávne nepokoje: "Dosiahli sme istý zlom už v období tesne pred tými rabovačkami." Najlepší pocit má z práce polície pri potieraní korupcie. Kým pred desiatimi rokmi mal Policajný zbor SR ročne desať, pätnásť prípadov, ktoré končili obvinením, "dnes je to desaťnásobok".
Minister vnútra sa vyjadril aj k otázke možného nebezpečenstva teroristických útokov na slovenské ciele. "Na sto percent ich nevie vylúčiť žiadny minister vnútra," povedal s tým, že ich vylúčil na 99 percent. "Monitorujeme možné nebezpečenstvá v rizikových skupinách," dodal minister a na otázku, či boli prijaté mimoriadne opatrenia odvetil: "Paradoxne, my sme ešte pred útokmi v Madride urobili mimoriadne opatrenia, v súvislosti s medzinárodnou konferenciou, ktorá bola v Bratislave." Podľa jeho slov je však dôležité, aby fungovali riadne opatrenia, nielen mimoriadne.
Od 1. mája sa SR stane súčasťou Európskej únie. Východná hranica s Ukrajinou bude zároveň hranicou EÚ a krajina sa zatraktívni pre migrantov z Ázie. Podľa Palka bude však zároveň zavedený systém odtlačkov prstov žiadateľov o azyl. Ak niekto požiada o azyl v jednej krajine, nebude už môcť žiadať v inom štáte EÚ, lebo bude automaticky vrátený do tej krajiny, kde žiadal prvý raz. "Niektorí azylanti sa nám budú navracať, iných zas my budeme vracať inde. Na druhej strane, už nemusia byť tak motivovaní, aby žiadali tu o azyl. Ale to ukáže prax." Na margo výstavby azyllových zariadení, ktoré by mali byť lokalizované hlavne na východnom Slovensku, poznamenal, že "Slovenská republika je zodpovedná za azylovú politiku a má isté medzinárodné záväzky, ktoré musí spĺňať". Výstavba takýchto centier však podľa jeho slov môže byť mestám a obciam kompenzovaná finančne zo strany štátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.