i športových podujatí. Ich cieľom je podľa predsedu občianskeho združenia Roma Gemer v Rožňave Jozefa Červeňáka priblížiť hlavne mladšej generácii históriu a kultúru tohto etnika.
Rómovia sú pravdepodobne jediným národom na svete, ktorý nemá svoj štát. Od roku 1971 je však konštituovaná Medzinárodná rómska únia (IRU) a jej zástupcovia zo štrnástich krajín Európy prijali vtedy v Londýne rómsku vlajku a hymnu. Tieto informácie však drvivá väčšina rómskych detí vôbec neovláda. "Jedným z dôvodov, prečo sa v okrese konajú tieto akcie, je aj skutočnosť, že chceme deťom vysvetliť, prečo existuje deň Rómov, povedať im o histórii, kultúre a podobne. Akcie sa konajú v Gemerskej Hôrke, v Dobšinej alebo v Slavošovciach," povedal J. Červeňák. Ako ďalej dodal, podujatia nie sú vyhranené len pre Rómov, ale pozvané je aj majoritné obyvateľstvo. V rámci spolunažívania sa v Dobšinej uskutoční futbalové stretnutie medzi Rómmi a obyvateľmi majority.
Oslavy Dňa Rómov sa dnes o 15. hodine popoludní uskutočnia aj v Slavošovciach. Predchádzal im včerajší kvíz, ktorý sa uskutočnil za pomoci rómskych asistentov. Dnešok už bude patriť rómskej speváckej skupine Rómska slza a obecnému kronikárovi, ktorý účastníkom porozpráva o minulosti a zvykoch rómskej komunity. "Viete Rómovia v tejto dobe nemajú čo oslavovať. Situácia je zlá. Ale aspoň raz do roka si aj my musíme pripomenúť, že je v kalendári deň, ktorý podčiarkuje, že sme tu aj my," uviedol predseda združenia Roma Slavošovce Igor Karalo. Ako ďalej dodáva, čoraz viac mladých Rómov sa odmieta hlásiť k svojmu etniku. Dôvodom je podľa neho diskriminácia. "Stretávam sa s tým, že mi mladý človek povie, ujo ja si do dokladov nedám napísať, že som Róm, ale Slovák. Keby som tam mal Róm, tak ma nevezmú na školu," tvrdí. Karalo.
Ešte pred rokom 1971 boli Rómovia Cigáni. IRU však vtedy požiadala významné medzinárodné organizácie, aby príslušníci tohto národa už neboli oslovovaní Cigáni, ,ale Rómovia. "Je vecou vyspelosti tej-ktorej osoby, ako nás oslovi. Mne osobne oslovenie Cigán nevadí. Ale Cigáni boli tí, čo kočovali. Dnes sa snažíme začleniť do majoritnej spoločnosti a dovolím si tvrdiť, že Rómom v Slavošovciach sa to darí. Zároveň však musím priznať, že existuje ešte množstvo Rómov, ktorí sa odmietajú prispôsobiť spoločenským požiadavkám a zvyklostiam," dodal na záver Karalo.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.