zbor plní svoje úlohy spoľahlivo. Nespokojnosť s prácou policajtov vyjadrilo 32,2 percent Spišiakov. Vyplynulo to z prieskumu verejnej mienky v Košickom kraji, ktorý sa uskutočnil v rámci holandského projektu Matra II. Policajti pracujúci v okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica sa umiestnili v rámci kraja čo sa týka dôveryhodnosti ako druhí pred rožňavskými kolegami. Prvenstvo v prieskume verejnej mienky patrí policajtom v Michalovskom okrese.
Obyvatelia Košického kraja mali možnosť vyjadriť sa k práci policajtov anonymne na sklonku minulého roka. Odpovede respondentov vyhodnocoval nestranný vedecký tím. Odborníci pokladajú tento prieskum v porovnaní s agentúrnymi prieskumami za najobjektívnejší. Respondenti totiž hodnotili iba prácu policajtov v mieste bydliska a výskum sa vzťahoval iba na posúdenie dôveryhodnosti príslušníkov PZ. "Výskumu sa zúčastnilo celkom 1 813 obyvateľov okresu Spišská Nová Ves a Gelnica, išlo o každého piateho obyvateľa. Z toho 21,4 respondentov vrátilo vyplnené dotazníky. Do prieskumu sa zapojili hlavne vysokoškolsky a stredoškolsky vzdelaní ľudia a veková kategória od 29 do 60 rokov," upresnil okresný policajný riaditeľ plk. JUDr. Vladislav Chroust.
Zaujímavé je, že Spišiaci nepokladajú kriminalitu za najpálčivejší problém. Najväčšie obavy u nich vzbudzuje nezamestnanosť, a to až u 70 percent respondentov. Potom ich trápi sociálna situácia nasleduje zdravotníctvo a korupcia. Z kriminality má obavy viac ako 36 percent opýtaných. "Respondenti si myslia, že by sme sa mali viac venovať ekonomickej kriminalite a väčší dôraz klásť na legalizáciu príjmov. Z výsledkov výskumu vyplýva, že Spišiaci majú obavy z vykrádania chát a domácnosti. Podľa nich do popredia by sme mali viacej dávať trestnú činnosť týkajúcu sa domáceho násilia. Respondenti nám vytkli aj rozdielny prístup pri riešení priestupkov v cestnej premávke. Ďalej, Spišiaci by uvítali viac policajtov v uliciach," povedal V. Chroust o najčastejších pripomienkach, ktoré figurovali v prieskume verejnej mienky.
Na druhej strane Spišiaci pozitívne hodnotia existenciu policajných staníc nielen v mestách ale aj obciach. Ide napríklad o Letanovce a Mníšek nad Hnilcom. Dobré body pribudli policajtom na Spiši za besedy, ktoré organizujú v školách, stránkové dni a policajné stredy, kedy okresný policajný riaditeľ prijíma s pripomienkami a návrhmi obyvateľov okresu. Sympatie vzbudila aj novozriadená policajná recepcia na Obvodnom oddelení v Spišskej Novej Vsi. "Vysoko sú hodnotené aj akcie ako Deň polície, kedy sa má verejnosť možnosť bližšie oboznámiť s prácou policajtov," vysvetlil V. Chroust.
Až 86 percent respondentov pozitívne hodnotí odvahu a obetavosť policajtov v práci, 41 percent Spišakov zase tvrdí, že policajti sú slušnejší ako v minulosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.