cestovín vo Svidníku. Prevádzkovať sa ju zaviazala spoločnosť B.M.D. Bratislava s tým, že zamestná 31 zdravotne ťažko postihnutých ľudí. Na základe projektu spoločnosť dostala vlani od Národného úradu práce dotáciu vo výške 3,1 milióna korún.
Výrobu však konatelia doteraz nespustili. Hoci do konca minulého roku ľuďom vyplácali mzdy z vlastných zdrojov, zamestnanci nepracovali. Od januára však peniaze nedostávajú. Nespustenie výroby konateľka, Dagmar Baumanová, odôvodnila tým, že v objekte bývalého Duklastavu im mesto nezabezpečilo dostatočný príkon energie. Primátor Svidníka Michal Bartko síce odmietol zodpovednosť za toto tvrdenie, lebo podľa jeho slov takáto požiadavka nebola predmetom vzájomnej dohody, ale v záujme podpory zamestnanosti mesto zo svojho rozpočtu investovalo 500-tisíc korún na stavbu trafostanice k objektu. Tú, hoci s časovým sklzom, odovzdali do užívania vrátane technických revízií a kolaudácie.
Na ťahu je teda B.M.D. a východiská malo včera deklarovať. Na stretnutie však konatelia poslali svojho zástupcu spomedzi zamestnancov a ten k východiskám nevedel zaujať stanovisko. Deklaroval však, že Baumanovci v stredu prevezmú trafostanicu, zaregistrujú ju a ošetria zmluvným vzťahom na odber energie vo Východoslovenských energetických závodoch v Prešove. Následne pozvú talianskych odborníkov, od ktorých stroj na výrobu cestovín kúpili, aby ho sprevádzkovali. Toľko reálne fakty.
Zaujímalo nás, ako situáciu vnímajú iniciátori rokovania a oslovili sme člena Predsedníctva OZ Kovo pre východ Slovenska Jozefa Balicu. "Pohľadávky voči zamestnancom sa za štyri mesiace vyšplhali na 360-tisíc korún. Ľudia sú nespokojní. Hoci sú teoreticky zamestnaní, nemajú príjem. Takýto stav už nemôžeme ďalej tolerovať, preto zástupcovia zamestnancov odhlasovali, že sa obrátia na Okresnú prokuratúru vo Svidníku s podnetom na prešetrenie podozrenia zo spáchania trestného činu nevyplatenia miezd a odvodov. Zároveň podáme podnet na Inšpektorát práce v Prešove za nedodržanie pracovno-právnych vzťahov podľa Zákonníka práce zo strany B.M.D.," reagoval Balica. Pripomenul, že v čase, keď nás delí len niekoľko dní od vstupu do EÚ, OZ Kovo nemôže prehliadať nezákonný prístup voči zamestnancom v znevýhodnenom regióne.
Zdá sa, že ročné vákuum vďaka mestskej investícii naberá priaznivejší smer. Napriek tomu sa ukazuje, že so spustením výroby sa bude ešte niekoľko týždňov čakať. V tej súvislosti nás zaujímalo stanovisko úradu práce. "Všetky predpoklady na spustenie výroby sú už pripravené. Ak sa nezačne vyrábať do 20.mája 2004 budeme iniciovať rozviazanie dohody s B.M.D. Teraz už nekompromisne. Doteraz sme boli zhovievaví len pre to, lebo nám záležalo na možnosti pracovať pre 31 zdravotne postihnutých ľudí, ktorí by si vo Svidníku len ťažko našli prácu," uviedol riaditeľ svidníckeho detašovaného pracoviska Úradu práce sociálnych vecí a rodiny Martin Miščík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.