usadili malí a strední podnikatelia prevažne zo sféry služieb. Kvôli vytvoreniu pocitu konkurencie sú tu dve kaderníctva, firma zaoberajúca sa multimediálnymi prezentáciami, nemecká firma vyrábajúca jemnú mechaniku, ďalšia so zámerom organizovať spoločenské akcie a oprava elektrospotrebičov. Výrobnej činnosti priestory veľmi nevyhovujú. V mnohých miestnostiach chýbajú okná, rampy a samostatné vstupy. Budova, ktorá mala pôvodne slúžiť ako obchodné centrum, je využitá odhadom asi na 30 percent. Návštevníka s predstavou obchodného ruchu a hmýriacimi sa zákazníkmi, vyvedú z omylu prázdne chodby, pripomínajúce bludisko. Pri orientácii nepomôže ani informačná tabuľa pri vchode do budovy. Je prázdna. Do cieľa nasmerujú aspoň zamestnanci na recepcii. "Snažíme sa podnikateľom pomôcť, ako len vieme. Poskytujeme poradenstvo, sprostredkujeme mikropôžičky z fondu pre začínajúcich, konferenčné priestory prenajímame na jednorazové akcie. Tí, ktorí sa tu usadili, sa rozbiehajú individuálne. Niekto rýchlejšie, iný pomalšie," hovorí Jarmila Jánošíková z Regionálneho poradenského a informačného centra (RPIC), ktoré inkubátor spravuje. Práve poradenstvo si od začiatku svojho dvojmesačného pôsobenia pochvaľuje Zuzana Barcziová, podnikateľka v kaderníckych službách. "Začiatok v inkubátore odporúčam každému. Podnikanie by som rozbehla tak či tak, určite by to však bolo ťažšie". Vďaka poradenstvu RPIC prepracovala svoj projekt do požadovanej podoby a mohla sa nasťahovať. "Všetko bolo prichystané. Bol tu nábytok, police, skriňa, podlahy, umývadlá, sprcha, toaleta. Pozbierala som všetky potvrdenia od úradov a na základe toho som si mohla kaderníctvo otvoriť. Trvalo to asi týždeň," hovorí Zuzana s dodatkom, že „keď sa chce, tak sa dá". Začiatok samotného biznisu „poistila" inzerátmi, odporúčaniami zákazníkov. Ich množstvo závisí, ako všade v Gemeri, od termínov výplat, či dávok sociálnej pomoci. Rozbieha sa to podľa nej pomaly, ale začiatok je to sľubný.
Iné skúsenosti má s podnikaním v inkubátore prevádzkovateľka ďalšieho kaderníctva, Mária Pisarčíková. "Myšlienka začínať v inkubátore je veľmi dobrá. Ja však nie som spokojná s prístupom ľudí, s nepružnosťou v jednaní. Predstavovala som si pomoc, podporu, nedostala som ju. Napríklad 24-hodinový prístup do miestnosti, ktorý mám v zmluve. Problémy boli s kľúčmi, vrátnica funguje len do skončenia mojej pracovnej doby. Ja sa potrebujem dostať do kaderníctva. Dva dni v zimnom období nebola voda ani kúrenie. Práve vtedy, keď som mala objednaných desať zákazníčok. Tu bolo 15 stupňov. Bola by som rada, keby som o takýchto obmedzeniach vedela aspoň týždeň dopredu. Od decembra, vtedy som prišla, napríklad žiadam permanentne o nápravu zatekajúceho stropu. Stále sa vraj vo veci robí, ale kedy to bude, to netuším". Inkubátor podľa nej začínajúcim podnikateľom môže pomôcť, ale žiada si to celkom iný prístup k podnikateľom. "Pružnejšie konanie, nie len čakanie, na to či niekto príde, alebo nie," vysvetľuje. Pochvaľuje si polohu inkubátora, ale nevylučuje, že pokiaľ by sa vyskytlo iné, lepšie, asi odíde. Urobila by to podľa svojich slov aj napriek tomu, že by tým padli výhody na nájomnom v inkubátore.
Zo slov riaditeľa RPIC Ladislava Lörincza vyplýva, že inkubátor má problémy. Všetky nedostatky v prevádzke vyplývajú z nedostatku financií. Z Ministerstva hospodárstva SR mali ísť na prevádzku počas troch rokov dva milióny korún. Okolo 700-tisíc korún si mal inkubátor zarobiť na službách a nájmoch. Prostriedky však podľa neho doposiaľ nedostali a tlačia pred sebou dlhy z minulého roka, nahrádzajú faktúry, hrozí odpojenie od médií, peniaze si musia požičiavať. Hoci by mali financie prísť do konca júna, ďalším problémom je nezáujem o podnikanie a nereálne požiadavky od podnikateľov. Niektorí si totiž pomoc predstavujú tak, že dostanú všetko zadarmo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.