pripravené legislatívne pravidlá. O tých by mal parlament čoskoro rozhodnúť. Jednodňové špecializované pracoviská by mali poskytovať ambulantnú starostlivosť, kde sa po zákroku nevyžaduje pobyt na lôžku dlhší ako 24 hodín. Intímnou atmosférou podporia dôveru vo vzťahu pacienta a lekára. Predovšetkým sa však očakáva, že nákladovosť pobytu chorého po zákroku na lôžku sa podstatne zníži, ale zvýši sa úroveň diagnostikovania ochorení. Vo väčších okresných mestách, v nemocniciach s poliklinikami sú už isté skúsenosti s ambulanciami jednodňovej chirurgie. Privátni špecialisti zatiaľ o takej možnosti ešte len uvažujú.
Napriek tomu na Požiarnickej ulici v Prešove už niekoľko mesiacov funguje spoločnosť Gynstar, s. r. o., presnejšie Gynekologická ambulancia jednodňovej chirurgie a Ambulancia detskej gynekológie. Ide zatiaľ o jediné privátne pracovisko na východe Slovenska. Pacientky majú k dispozícii dve dvojposteľové izby s nadštandardným vybavením, ako sme sa presvedčili, s primeraným príplatkom, teda nižším, ako je bežné v nemocniciach. Zaujímalo nás preto, ako si špecialisti poradili s legislatívou a aké sú prvé odozvy od pacientov.
"Kontakt s pacientmi je dobrý, naše metódy vyšetrovania sú citlivé, zákroky v operačnej sále majú hladký priebeh a pri menej náročných môže pacientka do dvoch hodín odísť domov. Vieme sa dohodnúť aj na čase objednania na výkon zdravotníckej starostlivosti a popri pravidelných ordinačných hodinách sme zaviedli prevádzku aj v sobotu. Ukázalo sa, že ženy, ktoré si v týždni nevedeli nájsť čas, to uvítali," povedal nám MUDr. Pavol Lisý (na snímke).
Veľkou výhodou je intimita prostredia, užší kontakt s lekárom a následná spolupráca s obvodným gynekológom. Gro však tvorí profesionalita lekárov a najmodernejšie diagnostické a operačné vybavenie. V prípade komplikácií sú tiež pripravení kritické stavy presunúť do prešovskej fakultnej nemocnice, čo majú ošetrené zmluvou. Spolupracujú s dvoma anesteziológmi.
Na okraj legislatívnych postupov dodal, že to bol pomerne ťažký a nepreskúmaný proces, v ktorom museli vychytať všetky muchy a ani v súčasnosti nie je všetko jasné. Vari aj preto doteraz ambulancie fungovali tak, že ich financovali z vlastných zdrojov. Až v týchto dňoch prichádzajú prvé platby zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Tá jediná s nimi uzavrela zmluvu o výkonoch.
Na našu otázku, či neošetria pacientky registrované v iných poisťovniach a prečo s ostatnými nepodpísali zmluvy, reagoval: "Žiadosť sme podali aj iným poisťovniam, ale niektoré nám zatiaľ neodpovedali, iné poslali zamietavé stanovisko. Len VšZP nám vyšla v ústrety a výkony uhrádza v plnej výške. Chceme čisté vzťahy, chápeme ich opatrnosť a pacientkám sme nútení vysvetliť, že nemôžu byť ošetrené u nás. Nie sme za to, aby platili za výkon v hotovosti."
Systém platieb je zrejme jedným z nedotiahnutých legislatívnych krokov, ktoré sú tak v konečnom dôsledku diskriminačné voči pacientkám, ktoré by chceli využiť služby tejto ambulancie. Faktom však je, že už po prvých skúsenostiach sa ukázalo, že náklady na lôžko sú na ich pracovisku nižšie, ako v nemocniciach. Nehovoriac o šetrnej diagnostickej metóde - minilaparoskopii s dvojmilimetrovou optikou, ktorá si nevyžaduje rez, ani zašívanie a ďalšie metódy na vyšetrenie maternice.
Zaujímala nás tiež detská gynekologická ambulancia. Najmä preto, že verejnosť donedávna kritizovala, že takáto starostlivosť nie je dobre podchytená. Ani pediatri sa netajili tým, že dopracovať sa k odbornému vyšetreniu detí, dokonca aj u batoliat, nebolo vždy jednoduché. Špecializované služby v detskej ambulancii poskytuje MUDr. Rastislav Čop a ako sme sa dozvedeli, v okrese Prešov je jediným odborníkom, ktorý má atestáciu z detskej gynekológie. Pracuje na princípe spolupráce s pediatrami a teda ide o sekundárnu starostlivosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.