vystriedala záujem o pobyty v Tunise a dnes už pridrahom Chorvátsku, ktoré "kraľovali" v Gemeri niekoľko rokov. V Revúcej síce pretrváva Tunis, Grécko a Chorvátsko, predsa len však došlo k zmene. Dôvod je prostý. "Už za 15-dňový pobyt v Egypte vrátane letenky, ubytovania a polpenzie, zaplatíte 15-tisíc korún. Pre našincov je dôležité, že odlet je z neďalekých Košíc," vysvetľuje pracovníčka cestovky Zita Kaduková (na fotografii).
S rezerváciou letných zájazdov začali klienti už v januári, využívali pri tom 16-percentné zľavy. Teraz sa už sústreďujú na takzvané last minuty, a od nášho vstupu do Európskej únie (EÚ) rapídne stúpol počet "lietajúcich" klientov do štátov EÚ. Klientmi sú zväčša mladí ľudia. "Zvýšil sa aj predaj medzinárodných autobusových lístkov. Ľudia netaja, že cestujú za prácou, a to do Anglicka, Írska". Pre strednú vekovú generáciu vstup do EÚ nič nemení na ich presvedčení, že pobyt a služby v zahraničí si dôkladne preveria. Pýtajú sa na to, či obrázok tohoktorého hotela skutočne zodpovedná skutočnosti, noví klienti chcú mať zase istotu, že neostanú bez ubytovania a možnosti návratu niekde v cudzej krajine a pýtajú sa na poistenie voči insolventnosti. "Zaujíma ich aj to, akými aerolíniami lietame. Ak so slovenskými, sú spokojní". Po každom teroristickom útoku, kdekoľvek vo svete, však v cestovke cítiť dočasný nezáujem o pobyty v okolitých štátov postihnutej krajiny. Dlhodobo pretrváva nedôvera voči dovolenkám v moslimských krajinách.
Nájdu sa aj klienti, ktorí majú strach z lietania bez ohľadu na bezpečnostnú situáciu v dotknutej destinácii. To je prípad manželského páru, ktorý chcel stráviť dovolenku v krajine dostupnej leteckou aj autobusovou dopravou. Kým manželka trvala na lietadle, manžel nechcel upustiť od cesty autobusom. "Podarilo sa mi toho muža presvedčiť, aby letel. Po návrate povedal, že to nebolo až také strašné, ako si predstavoval, že nabudúce pôjde zas a skutočne sa tak stalo," predostiera Z. Kaduková jeden z úspešných pokusov o spoznávanie krajín Gemerčanmi. Destinácie si vyberajú podľa toho, kde ešte neboli, podľa finančnej situácie, odporúčaní známych či cestoviek. Výnimkou nie sú ani klienti, ktorí každý rok cestujú do tej istej krajiny, do toho istého strediska a nedajú sa nikým nahovoriť na to, že aj iné štáty stoja za spoznávanie. Gemerčania pre dovolenky uprednostňujú mesiace júl a august, nevynechávajú ani dovolenky na južnom Slovensku.
Pracovne vyťaženejší hľadajú pokojnejšie zahraničné strediská so zabezpečenou stravou. Služby typu all inclusive sú však skôr výnimkou a preč sú aj časy, keď si týždňovú dovolenku mohol zakúpiť prakticky ktorýkoľvek, hoci aj menej zarábajúci klient. Napriek tomu, že hitmi sa stávajú vzdialenejšie krajiny, v rožňavskej cestovke podľa Z. Kadukovej citeľne ubudol počet klientov. Tí solventnejší majú síce čoraz vyššie nároky na služby v zahraničí, ostatní, vrátane dôchodcov si však dovolenky už dovoliť nemôžu. Aj splátkový systém využíva len päť percent z celkového počtu klientov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.