oslavy v starovekom Grécku na pamiatku matky všetkých bohov. Trvali po dobu troch dní, od 15. do 18. marca.
Už viac ako 1 600 rokov sa tento sviatok slávi aj v Anglicku. Tradoval sa vždy štvrtú nedeľu od Veľkej noci (alebo 40 dní). Išlo spočiatku o ceremoniál na počesť matky cirkvi. Ľudia putovali do svojich rodných diecéz, aby si v rodnom chráme tento sviatok uctili. Tí, ktorí boli pokrstení v kostole, mali v tom čase povinnosť navštíviť svoju krstnú matku. V tom čase však v Anglicku prevažovalo služobníctvo, ktoré nemalo ani domov, zväčša žili v príbytkoch svojich pánov. Na Deň matiek však väčšina dostala voľno a mnohí povzbudení predstavou domova vracali sa k mamám, aby s nimi mohli stráviť aspoň jeden deň.
V roku 1907 Anna Jarvisová z Philadelphie začala kampaň za národný Deň matiek. Tento nápad dostala vtedy, keď jej umrela matka a ona jej v deň prvého výročia úmrtia dala slúžiť bohoslužbu. Prečo sa tak rozhodla? Dňom matiek chcela Anna Jarvisová upriamiť pozornosť a obdiv na všetkých rodičov a posilniť tak rodinné vzťahy, pretože jej matka zomrela a ona cítila, že jej počas života nevenovala dosť pozornosti a úcty.
V druhú májovú nedeľu tento sviatok uctievajú napríklad Dáni, Fíni, Taliani, Turci, Austrálčania, Belgičania a tiež Slováci.
Zdroj: in
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.