chirurgické disciplíny a školstvo Jozef Soták, plánujú otvoriť nové diagnostické pracoviská, urobiť viacero organizačných zmien a reprofiláciu priestorového fondu.
"Máme nulový stav chronických postelí a to musíme zmeniť. Chýbajú nám postele na doliečenie, ktoré poisťovne odmietajú platiť. Všetky lôžka, ktoré máme, sú akútne. Niektoré chceme premeniť na denný stacionár, teda na ambulantnú liečbu vyžadujúcu lôžko a vytvoriť viac pracovísk jednodňovej chirurgie," konkretizoval vízie o ekonomizácii, ale aj potrebách FNsP Jozef Soták.
Prešovská FNsP je však finančne rovnako zaťažená, ako všetky ostatné na Slovensku. Manažment sa trápi s dlhodobou stratovosťou, ktorú ovplyvnili aj súčasné legislatívne zmeny. Pri pohybe cien za energie a zmien DPH predchádzajúce racionalizačné kroky nepriniesli očakávaný efekt. Už v roku 2003 mala FNsP o 30 percent vyššie náklady, ako rok predtým. V prvom štvrťroku 2004 ich zasiahla jednotná sadzba DPH, hoci zdravotnícke služby sú od nej oslobodené. Náklady však v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku stúpli o 5 percent. Na otázku, aká je súčasná zadĺženosť FNsP, reagovala námestníčka pre ekonomiku Jolana Dobiášová. "Na našom dlhu vo výške 1 miliarda 200-tisíc korún sa podieľajú aj neproduktívne náklady a to úroky z omeškania, čo je 260 miliónov korún. Sú výsledkom nedofinancovania v minulosti. V súčasnosti je ocenenie zdravotníckych služieb dané cenovým výmerom, čo je hospitalizačný paušál. Naším cieľom pre rok 2004 je stabilizovať dlh a verím, že do januára 2005 sa nám ho pri plánovaných opatreniach podarí zastaviť."
Pripomenula tiež, že na zvýšení nákladovosti sa podieľalo aj pričlenenie psychiatrickej nemocnice k FNsP. Ide o 100 miliónov ročne. Nevyhli sa ani exekučným príkazom za pohľadávky voči poisťovniam, ktoré doriešili len v apríli.
Zaujímalo nás tiež, ako sa v príjmoch odrazilo zavedenie poplatkov za zdravotnícke služby a či sa im nestalo, že ich niektorí pacienti odmietli zaplatiť. "Mesačný príjem z poplatkov je 500- až 800-tisíc korún. Od zavedenia, teda od júna 2003, sme mali príjem 5 miliónov korún, preto predpokladáme, že pre rok 2004 pôjde o zhruba 9 miliónov. Nemáme problémy s tým, že by pacienti odmietali zaplatiť, dokonca v niektorých prípadoch sme ich ľuďom oslobodeným od platieb vracali. Ojedinelé problémy sa vyskytli len v súvislosti s rómskymi občanmi," konkretizovala Dobiášová.
Opýtali sme sa tiež na súčasný stav pracovníkov a či sa racionalizačné opatrenia budú týkať aj ďalšieho prepúšťania. Podľa slov námestníčky pre ekonomiku, momentálne pracuje vo FNsP 2 439 zamestnancov. Z toho 326 je lekárov a 980 sestier a stredného zdravotníckeho personálu. Pritom už vlani prepustili 115 ľudí spomedzi obslužného personálu. Tento rok postupne prepustia tristo zamestnancov.
FNsP disponuje 1 485 lôžkami, ktoré sú využité na 76 percent a priemerná doba obložnosti je 9 dní. Vari aj preto manažment uvažuje o ďalšej reprofilácii lôžok podľa už spomínanej vízie s tým, že vytvoria aj viac nadštandardných lôžok. Podľa námestníka Sotáka chcú vo FNsP dosiahnuť, aby sa financovanie zo zdravotných poisťovní znížilo na 70 zo súčasných 90 percent.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.