školstva. "Súkromné bilingválne gymnázium v Solivare chce zriadiť základnú školu," informoval prešovský primátor Milan Benč (na snímke) s tým, že mesto nemá výhrady a tento návrh predloží rade. Vedúci odboru školstva zas predkladal návrh na zriadenie nového osemročného gymnázia, ktoré by malo byť na Bajkalskej ulici, spolu s terajšou základnou školou.
Školstvo robí vrásky na čele vedeniu mesta. Od štátu dostala mestská samospráva menej peňazí za minulý školský rok, než boli skutočné náklady. "Ministerstvo školstva nám nepriznalo dlh na prevádzuk, len na energiu. To znamená, že z dlhu 5,6 milióna korún, ktorý nám ostal, priznali len 3,3 milióna," uviedol primátor nespokojný s týmto stavom, ktorý zapríčinilo ministerstvo. Chybou bolo, ako podotkol, že neinformovali samosprávy, na ktoré prešli školy, o tom, akým spôsobom budú preplácať výdavky. "Mali povedať v minulom roku, nie teraz, keď už je po funuse."
Podľa Benča by mesto, keby malo informácie z ministerstva skôr, nerobilo niektoré veci, napríklad hygienické maľby škôl. Teraz majú 2,3-miliónový dlh. "V rozpočte na to nemáme prostriedky, budeme dlh tlačiť ďalej," povedal primátor a dodal, že ak si štát takto predstavoval prechod kompetencií na mestá a obce, tak "je to čudné".
Minulý rok má už mestská samospráva uzavretý, aj keď s neriešeným dlhom. Ako sa vyvíja tohoročné financovanie škôl, podľa normatívoch na žiaka? "Ku financovaniu máme výhrady, lebo normatívy, ako boli rozpísané, nám nevykryjú ani základnú činnosť škôl," uviedol primátor s tým, že má na stole už druhú urgenciu od Spravbytu. "Písal som na ministerstvo školstva, že ak budú z toho sankcie, tak neviem, ako sa rozhodneme. Možno budeme žiadať preplatenie nákladov od Krajského školského úradu." Ďalším problémom pri financovaní školstva je, že "nemáme zatiaľ ani rozpísané kapitálové výdavky, ktoré činia 750 korún na žiaka". Primátor zdôraznil, že ak by mesto malo tieto prostriedky (vyše 9 miliónov) mohlo by sa v lete pustiť do odpájania školníckych bytov a nutných opráv, čo je podmienkou pre čerpanie zdrojov z eurofondov, o ktoré sa mesto uchádza, a ktoré majú za cieľ zefektívniť prevádzkové náklady.
Mestskú radu včera primátor informoval aj o chystanej návšteve partnerského mesta Pittsburgh. "Američania majú záujem o východnú Európu," skonštatoval primátor, ktorý mieni zintenzívniť spoluprácu s U. S. Steel (sídli práve v Pittsburghu). Ako zdôraznil, deklarovaná výmena študentov už nabehla. Náklady na cestu do Pittsburghu hradí pozývajúca strana a do USA by mal letieť primátor, primátor, zástupkyňa odboru strategického rozvoja a umelec. "Asi to bude pán Volčko," podotkol M. Benč. Primátor by mal čoskoro navštíviť aj ukrajinské partnerské mesto - Mukačevo, ktoré má po zložitých politických ťahaniciach nového primátora.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.