celoexarchátneho turistického stretnutia s vladykom Milanom Chauturom. Napriek svojmu veku a odevu kroju - bez problémov zdolala niekoľkokilometrovú náročnú trasu na Folkmarskú skalu a späť.
Vitalita pani Anny ani zďaleka nezodpovedá jej dátumu narodenia. Ako sa nám priznala, hlavne zmysel pre humor a "priateľstvo s tým hore" jej dodáva životnú silu i optimizmus a podpísalo sa pod jej vynikajúcu kondíciu. "Od mlada boli kadejaké žartíky a veselé slovo súčasťou môjho života. Aj teraz nedávno ma prehováral poisťovací agent, aby som s ním uzavrela zmluvu, ja mu na to, že som poistená tam hore," smeje sa A. Hadvábna.
Ako ďalej rozpráva, spomínaná niekoľkokilometrová túra bola pre ňu maličkosťou, napriek tomu, že ostatní účastníci nešetrili na jej adresu obdivom. "Ako mladé dievča som spolu asi so sto ľuďmi z Kojšova putovala cez hory a polia na svätú púť do Ľutinej v okrese Sabinov. Tri noci sme nocovali mimo domova, kým sme tam došli," spomína na "ozajstné" putovanie pani Hadvábna.
Kroj ako každodenný odev je už aj na dedine archaizmom, pani Anna je však tomuto odevu verná dodnes. Nie je však, ako by sa zdalo, až taká tradicionalistka či konzervatívny typ, skôr naopak. Priznala sa nám, že ako prvá v dedine v päťdesiatych rokoch si kúpila kočík. "Keď som s dcérou v kočíku prišla ku mojej mame, nechcela ma pustiť dnu. S plačom som vtedy išla domov. Postupne si však zvykli, kočík si kúpila aj švagriná a aj ostatné mladé mamičky v Kojšove," popisuje A. Hadvábna. Typickým prvkom kojšovského kroja bola niekedy čierna sukňa. "Môjmu manželovi sa však čierna farba nepáčila, preto som ako prvá v dedine začala nosiť sukne iných farieb," spomína na svoje "revolučné" počiny vitálna Kojšovčanka.
Ďalšou číro kojšovskou súčasťou kroja je nádherne vyšívaný čepiec. Pani Anna ho nosí aj dnes, ale iba vo sviatočné dni. Nosiť na tuho sčesané vlasy a schované do čepca nie je totiž, ako hovorí, veľmi pohodlné. A predsa na pár rokov vo svojom živote sa pani Anna musela vzdať kroja. Kvôli zamestnaniu manžela totiž niekoľko rokov žili v Tatrách. "Tam som v jednom z miestnych hotelov pracovala ako servírka, musela som nosiť šaty náležité tomuto povolaniu," dodáva A. Hadvábna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.