území Prešovského kraja vo štvrtok popoludní. Podľa informácií zástupcu riaditeľa prešovského odboru hraničnej a cudzineckej polície Jozefa Džobaníka bola akcia zorganizovaná v súvislosti s parlamentným zhromaždením NATO, ktoré bude o týždeň v Bratislave.
Prešovská cudzinecká polícia v tejto súvislosti zvýšila ochranu štátnej hranice, prehodnotila počet stavov policajtov a technických prostriedkov, ktoré bude možné v prípade potreby vyčleniť na posilnenie výkonu služby. Stav vozového parku ani pripravenosť a počet policajtov nie je podľa vyjadrení zástupcu Džobaníka dostačujúci na kvalitnú prácu odboru. Cudzinecká polícia je s blížiacim sa summitom NATO v Bratislave zameraná aj na dôslednú kontrolu nedovoleného prevozu výbušnín, zbraní, jedov a iných nebezpečných látok. Žiadne osoby ani veci, ktoré by už dnes hovorili o ohrození bratislavského zhromaždenia NATO policajti v Prešovskom kraji nezaistili.
Počas štvrtkovej akcie chrániacej blížiace sa zhromaždenie NATO polícia v Prešovskom kraji skontrolovala 83 ubytovacích zariadení, 17 tržníc, 33 reštauračných zariadení, 263 motorových vozidiel, 25 súkromných firiem, rovnaké množstvo železničných a autobusových staníc, 435 cudzincov. 48 policajtov počas troch hodín zistili devätnásť priestupkov, pri ktorých uložili blokové pokuty vo výške 15,5-tisíc korún. U jedného cudzinca zistili neoprávnený zásah do dokladu o povolení na pobyt, jednému príslušníkovi SR odobrali cestovný pas. Dvoch Ukrajincov predviedli pre podozrenie z neoprávnenej zárobkovej činnosti. Policajtom cudzineckej polície v spolupráci s jednotkou boja proti nelegálnej migrácii sa vo štvrtok podaril záťah na nelegálnych migrantov. V Prešove zadržali prevádzača, ktorý do európskeho vnútrozemia z ukrajinskej hranice viezol 19 Indov. Prevádzač bol obvinený z trestného činu nedovoleného prekročenia štátnej hranice. Štátny príslušníci Indie boli umiestnení v utečeneckom tábore v Sečovciach.
Na území Prešovského kraja má trvalý pobyt takmer 2100 cudzích štátnych príslušníkov. Prechodne prihlásených k pobytu je 650 cudzincov, niekoľko jednotlivcov má udelený štatút tolerovaný pobyt. Len za prvé tri mesiace tohto roku bol v kraji povolený pobyt 192 osobám s cudzím štátnym občianstvom. Najviac povolených pobytov je na území okresov Prešov, Poprad a Humenné.
Podľa informácií, ktoré sa nám podarilo získať z prostredia Odboru hraničnej a cudzineckej polície v Prešove je práca policajtov v tomto odbore značne obmedzená počtom a kvalitou ľudí aj techniky. Málo peňazí majú aj na pohonné hmoty. Vozový park je veľmi poruchový. Skutočnosť o problémoch s technikou nám potvrdil aj zástupca riaditeľa prešovského odboru Jozef Džobaník. Ľudí a techniky nebude na hranici podľa neho nikdy dosť. "Na hraničných priechodoch máme Felície a na zelenej hranici Nivy, ktoré sú veľmi poruchové. Zo štyroch sú vždy dve v oprave a dve jazdia," tvrdí. Normatívny stav v Prešovskom kraji je podľa Džobaníka jedno auto na piatich policajtov. Okrem hraničných priechodov s Poľskou republikou má cudzinecká polícia do rozšírenia schengenského priestoru (ešte tri roky) na starosti aj ostrahu zelenej hranice s Poľskom. Práve v tejto oblasti narážajú na problém s poruchovosťou Lady Niva. Stav vozového parku sa podľa zástupcu riaditeľa odzrkadľuje aj na výsledkoch policajnej práce. "Keď má človek k dispozícii dobré auto, dostane sa na hranicu podstatne skôr, ako keď ide peši. Dobré by boli aj motorky. Boli v pláne, zatiaľ neboli dodané, tak neviem..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.