za Miroslavom Mikolášikom a líderkou Annou Záborskou. 49-ročný rodák z Vranova nad Topľou Ján Hudacký pôsobí v Regionálnom poradenskom a informačnom centre (RPIC) v Prešove a aktívne sa angažuje v Európskej asociácii regionálnych rozvojových agentúr so sídlom v Bruseli a v Ekonomickej komisii pre Európu pri OSN v Ženeve. Porozprávali sme sa o predstave jeho prípadného pôsobenia v Európskom parlamente.
Váš slogan je „aby východ nebol okrajom" - čo tým máte na mysli?
„Vieme, v akej sociálno-ekonomickej pozícii sa východné Slovensko nachádza. Keď porovnáme s bratislavským regiónom, ktorý je na tom najlepšie, tak je tam takmer dvojnásobná úroveň priemernej mzdy, nižšia nezamestnanosť a podobe. To sú fakty, ktoré potvrdzujú, že rozdiely medzi regiónmi treba znižovať. EÚ má na to nástroje. Štrukturálne fondy sú orientované práve na znižovanie disparít medzi jednotlivými regiónmi. Vidím tam ale ešte dosť nedostatkov."
V čom konkrétne?
„Úroveň regiónov je rozdelená do troch cieľov, čo je pre mňa príliš úzka diferenciácia. Medzi najzaostalejšie regióny spadajúce do Cieľa 1 patria tie, ktoré nedosahujú viac než 75 percent HDP priemeru Európskej únie. Ale čo s tými regiónmi, ktoré sú oveľa nižšie, ktoré nedosahujú ani 50 percent, napríklad Východné Slovensko? Čiže sa budem snažiť, aby sa úroveň regiónov v rámci EÚ viac diferencovala a aby primerane k tou prichádzala pomoc do jednotlivých regiónov. To znamená, aby štrukturálne fondy boli preorientované prioritne do tých regiónov, kde je tá sociálno-ekonomická úroveň najnižšia."
Zo svojej pozície šéfa RPIC máte skúsenosti s eurofondami. Otázka znie, či v prípade, že sa stanete poslancom, bude z pohľadu vášho pôsobenia veľký rozdiel vo využívaní možností eurofondov pre východ Slovenska?
„Bezpochyby. Máte totiž možnosť ovplyvňovať systém. Pôsobím aj v správnej rade Európskej asociácie rozvojových agentúr. Minule sme za okrúhlym stolom, kde boli zastúpené aj viaceré direktoriáty Európskej komisie, sme hovorili o tom, ako treba zmeniť systém, aby sa regionálne rozdiely rýchlejšie znižovali. Tam napríklad padli aj také názory, aby sa tie regióny skutočne rozdelili do viacerých skupín, aby najviac pomoci išlo regiónom, ktoré sú na tom najhoršie. V tomto smere vidím šancu na zmenu. Ďalej je to otázka konkrétnych iniciatív, ktoré poslanec môže realizovať..."
Ste na treťom mieste kandidátky KDH, ako vidíte vaše šance dostať sa do europarlamentu?
„Vychádzajme z reality. KDH pri terajších preferenciách môže mať maximálne dvoch poslancov. Sú určité možnosti, že keby bol celkový počet voličov relatívne nízky a voliči a sympatizanti KDH by volili disciplinovanejšie než voliči ostatných strán, vtedy by bola šanca získať aj tie tri mandáty. Druhá možnosť je získať prednostné hlasy a dostať sa na voliteľnú pozíciu. Teda sú tu takéto možnosti."
Neveríte si?
„Keby som si neveril, tak by som do toho nešiel. Aj keď nehovorím, že vôbec nešiel, ale v každom prípade kandidujem aj preto, že si verím."
Vaše jazykové znalosti?
„Hovorím plynulo po anglicky a celkom dobre po rusky. Ruština síce nie je v Európskej únii až ta aktuálna, ale angličtina je univerzálny jazyk. Priznám sa, že sa učím aj francúzsky..."
...pri ktorej ste lekcii?
„Už som trochu aj ďalej, ale nechcem tu hovoriť o francúzštine. O jazyku hovorím, keď už ho viem."
Čo si myslíte o výške odmien pre europoslancov, o ktorej sa dosť hovorí?
„Táto otázka môže určitým spôsobom prinášať predstavu, že tých 2000 euro, alebo koľko, čo majú europoslanci je relatívne veľa. Zvlášť v porovnaní s priemernými platmi na Slovensku. Chodím však pracovne do Bruselu, a keby som mal celý mesiac vyžiť z dvoch tisíc eur, bolo by treba riadne utiahnuť opasok. Teda z jedného pohľadu je to relatívne veľa, z druhého to nie je nejaký výrazný plat."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.