ilegálne. "V súčasnosti porušujú platné všeobecno-záväzné nariadenie mesta," informovala poslancov na mestskom zastupiteľstve pracovníčka podnikateľského oddelenia Mestského úradu v Krompachoch Marta Slovinská. Ako ďalej uviedla, jednej zo zberní chýba rozhodnutie odboru životného prostredia. V prípade tej druhej majiteľ akosi pozabudol na povinnosť ohlásiť prevádzku na mestskom úrade. "Mesto už poslalo upozornenia. Je na nich, aby si veci dali do poriadku," zdôraznila M. Slovinská. Ak si však tieto povinnosti nesplnia, mesto môže zo zákona udeliť pokutu až do výšky 100-tisíc korún.
Podľa slov jedného z poslancov mestského zastupiteľstva Ing. Jána Karoľa je päť výkupní odpadu na takmer deväťtisícové mesto veľa. "Mali by sme to nejakým spôsobom riešiť. Ako sa dajú tieto veci regulovať. Môže mesto nejakým spôsobom obmedziť ich činnosť?" adresoval kritickú otázku vedeniu mesta J. Karoľ (na snímke). "Jediným obmedzením, pri vydávaní povolenia zo strany mesta je to, či prevádzka je, alebo nie je v súlade so smerným územným plánom. Teda obmedzenie, ktoré môže mesto ako jeden z rozhodovacích orgánov ovplyvniť," zdôraznil prednosta MsÚ Ing. Peter Bratko. S jeho tvrdením sa stotožnil aj primátor mesta Jakub Zahradník. "Naša kompetencia je v tom, že jednoducho nevydáme otváracie hodiny pre takúto prevádzku," zdôvodnil J. Zahradník. Pripomeňme, že rozhodnutie na prevádzku zberných surovín vydáva odbor životného prostredia. Ten ju hodnotí z hľadiska vplyvu na životné prostredie. Žiadosť ďalej posúdi príslušná mestská komisia. Mesto na základe všeobecne záväzného nariadenia vydá alebo nevydá povolenie na otváracie hodiny.
Množstvo zberných surovín v súvislosti s narastaním krádeží kovových poklopov, kritizoval aj ďalší z poslancov MUDr. Ján Králik. "Výkupne musia mať povolenie z odboru životného prostredia, v ktorom sa jednoznačne vymedzuje, čo môže a čo nemôže byť predmetom výkupu. Okrem iného aj zariadenia verejno-prospešného účelu. K takým patria práve značky či poklopy," zdôraznil primátor mesta. Ako nám potvrdil riaditeľ OO PZ v Krompachoch npor. JUDr. František Puškár, chýbajúce poklopy sú v Krompachoch každodennou realitou. "Väčšina z týchto prípadov sú prevažne priestupky. Pri kontrolách nám zatiaľ ani jeden z výkupcov nepotvrdil, že sa tieto u neho objavili. Spolupráca s výkupcami je však obťažná. Nevýhodou je aj fungujúca legislatíva," zdôraznil F. Puškár.
Aj krompašskí mestskí policajti majú svoje skúsenosti s týmito krádežami. V prevádzkach preto vykonávajú pravidelné kontroly. Ako nám potvrdili v jednej zo zberní, poklopy k nim už párkrát prišli ponúknuť. Poslali ich však preč a upozornili na to políciu. Niektorí jedinci sú však natoľko podnikaví, že odcudzené železné veci zvyknú pred predajom rozdrviť a znemožniť tak ich pôvodnú identifikáciu. Preto vôbec neprekvapujúco neznie informácia, že v rebríčku najpredávanejších tovarov na území mesta jednoznačne vedie lis na železo.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.