rozvoja mesta. Predkladal ju primátor Milan Benč. Správa bola predložená formou kompletných projektových listov, ktoré sú k dispozícii aj na internetovej adrese www.presov.sk/wisp. Uvádza sa v nej, že v oblasti rozvoja podnikania "veľmi úspešne prebehli projekty týkajúce sa informačného servisu pre podnikateľov, databázy vhodných pozemkov a objektov na podnikanie, úspešne sa vyprofiloval klub podnikateľov so zaujímavými regionálnymi konferenciami pre malých a stredných podnikateľov".
Okrem toho bolo udelená cena nultého ročníka súťaže Opálové zrnko (vyhlásený už je aj prvý ročník) a čiastočne bolo ukončené Technické inovatívne centrum. O časti Vonkajšie investície, týkajúcej sa priemyselných parkov, sa píše: "Výrazne nám absentujú investori (domáci alebo zahraniční) a úspešne nemáme vyriešené ani majetkovo-právne vzťahy dotknutých území. Preto sme doteraz nemohli požiadať o finančné zdroje formou dotácie zo štátneho rozpočtu, prípadne o iné finančné zdroje".
Kritická časť C - Ľudské zdroje je podľa správy úspešná, bola realizovná Burza práce a naštartované informačno-štatistické stretnutia s Krajskou správou Štatistického úradu SR v Prešove. Na túto časť získalo mesto aj nové granty. Oblasť D - Kvalita života sa zameriava najmä na regionálny projekt dostavby a rekonštrukcie kanalizácie. "Celkový počet cieľov vo všetkých kritických oblastiach je 41. Z toho bolo 7 sedem cieľov úspešne ukončených. V realizácii je v súčasnosti 24 cieľov. Nezačatých je 10 cieľov," dodáva primátor Benč vo svojej správe.
"Bavme sa o tom, čo je pre nás prioritné," začal svoju kritiku poslanec Jozef Kužma z DS (na snímke). Sám povedal, že už asi desiatykrát hovorí o tom, akým spôsobom štát postupuje pri podpore takýchto projektov. Po formálnej stránke ocenil predloženú správu, ale kritizoval jej filozofiu, predovšetkým v otázke priemyselných parkov. Pred šiestimi rokmi sa Prešov rozhodol preferovať lokalitu Grófske, neskôr k nej pribudlo priestranstvo za ZVL. "Aj 'blbé' riešenie, keď sa dotiahne do konca, je lepšie než toto vajatanie," uviedol Kužma a vyzval, aby sa zástupcovia samosprávy dohodli, vybrali Grófske alebo ZVL "lebo nedostaneme ani korunu a nepokročíme dopredu..."
"Ak ponecháme tri, štyri alternatívy, v živote sa nedohodneme ani na jednej," dodal J. Kužma. Zároveň úspešne navrhol predložiť túto správu doplnenú o priority mesta po jednotlivých krokoch.
Do rozpravy sa, okrem iných, zapojil aj Ján Čižmár (SDĽ). Pripomenul, že existuje záujemca, ktorý vlastní veľkú časť priestranstva na Grófskom a je ochotný ho predať mestu. Pôvodne žiadal 200 korún za meter štvorcový, čo je pre radnicu neprimeraná suma. "Pozemky sú na predaj po 100, 150 korún. Dnes vieme, že majiteľ je dokonca ochotný znížiť až na 75 korún," poznamenal Čižmár a vyzval urýchlene konať, aby mesto nepredbehol niekto iný. Poslanci vzali na vedomie aj správu o stave spracovania projektov na poskytnutie projektov z fondov Európskej únie. K nej žiadne výhrady neboli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.