26-ročný Pavol Borovský, ktorý je až na predposlednom mieste štrnásťčlennej kandidátky. Jej líderkou je poslankyňa Monika Beňová. Tá včera navštívila Prešov. Sprevádzal ju aj podpredseda SDĽ a primátor Zvolena Vladimír Maňka, trojka na kandidátnej listine Smeru. Okrem SDĽ pozval Smer, ktorý mieni pôsobiť vo frakcii európskych socialistov, na kandidátku aj predstaviteľov SDSS a SZS. Na margo vysokých preferencií, ktoré v niektorých prípadoch prisúdili Smeru až 28 percent, teda päť mandátov, Monika Beňová skonštatovala: "Takéto prieskumy považujem za také, ktoré môžu v konečnom dôsledku negatívne pôsobiť na voličov." Ako príklad uviedla skúsenosť z prezidentských volieb, ale aj posledných parlamentných: "Som v týchto veciach veľmi opatrná... Inak by som určite necestovala 20 dní po Slovensku."
Pred voľbami v roku 2002 nebola strana Smer vyhranená, stredoľavý priestor začala viac vypĺňať až po nich. Podľa bakalárky politológie Beňovej bol Smer od začiatku stranou tretej cesty, teda vízie modernej ľavice podľa Anthonyho Giddensa. Ako podotkla, jej základom je pragmatizmus a racionalizmus, ale nesmie chýbať sociálny akcent. "Rešpektujeme trhový mechanizmus, ale sociálne a ekologicky orientovaný trhový mechanizmus," povedala k smerovaniu strany a jej prihláseniu sa k stredoľavému spektru. "Hlásim sa k týmto cieľom," zdôraznila líderka kandidátky Smeru, na ktorej dostali priestor malé slovenské ľavicové strany. "Naša politická scéna nutne potrebuje integráciu politických strán. Nielen v stredoľavom, ale aj v stredopravom politickom priestore." Strana Smer, ako povedala, nechce, aby tento proces prebiehal z pozície sily. "Verím, že postupne, časový horizont v tejto chvíli neviem povedať, sa dopracujeme k takejto integrácii." M. Beňová dúfa, že v budúcnosti budú v slovenskom parlamente štyri a vo vláde dve strany.
Účasť občanov SR na eurovoľbách si netrúfla odhadnúť. Ako optimistka verí, že presiahne 30 percent, ale želala by si, aby to bola nadpolovičná väčšina. "Nie kvôli sebe, ale aby všetci, ktorí budú zvolení do Európskeho parlamentu, cítili silný záväzok voči občanom."
Tak, ako predtým robil kampaň Fedor Flašík kontroverzné billboardy, o ktorých sa rozprávalo, teraz takéto heslo vymyslela Beňová. Nemyslí si, že slogan "nie je to jedno" patrí mimovládnym organizáciám, ktoré mali svojho času kampaň "nie je nám to jedno". "To si mám zakaždým, keď mi niečo nie je jedno, pýtať povolenie od niekoho, kto s podobným heslom išiel v roku 1998 do kampane?" - pýtala sa Beňová a dodala, že celý slogan znie: "Nie je to jedno, kto bude Slovensko zastupovať v Európskom parlamente."
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.