Návrh totiž nenachádza odozvu v jednotlivých mestách a obciach z podtatranského regiónu.
Do spolufinancovania sa zatiaľ okrem Popradu a Spišskej Novej Vsi nechce zapojiť žiadne mesto. Najnovšie od projektu po mestách Kežmarok a Svit odstúpila aj Stará Ľubovňa. "Mesto Stará Ľubovňa argumentovalo tým, že je to do Levoče z ich regiónu príliš ďaleko," povedal nám viceprimátor Popradu Gustáv Dobák.
To, že väčšina mestských zastupiteľstiev oslovených miest povedala záchytnej izbe nie, je podľa neho najmä v tom, že kompetentní nedostatočne vysvetlili, ako bude služba fungovať. "Napríklad Stará Ľubovňa sa obávala toho, kto a za čie peniaze bude opilcov voziť do Levoče. Snažili sme sa im vysvetliť, že to bude štátna polícia. Tá si potom bude vymáhať náklady spojené s prepravou od pacienta, ktorý na izbe skončil. Mesto teda nezaplatí nič. Zdá sa však, že to kompetentní nedostatočne vysvetlili svojim poslancom," dodal viceprimátor.
Poslanci zo Svitu návrh prispievať ročne 80-tisíc korunami zamietli preto, lebo podľa nich nebola vyriešená doprava "pacientov" do sídla stanice. Navyše si myslia, že 80-tisíc môžu využiť aj lepšie, napríklad na podporu športových aktivít detí a mládeže. Kežmarčania zasa argumentovali tým, že nemajú dostatok financií. Chýbajú im najmä podielové dane za časť sídliska Juh, ktoré leží v katastrálnom území Ľubice.
Mesačné náklady na prevádzku "záchytky" predstavujú približne 162-tisíc korún. Mestá z regiónu by mali prispievať podľa počtu obyvateľov. Napríklad Poprad by mal mesačne zaplatiť asi 64-tisíc korún.
Primátor Popradu Anton Danko sa už nechal počuť, že metropola pod Tatrami nebude platiť za pijanov z iných miest a obcí. "V prípade, že iné mestá do projektu nepôjdu, mesto Poprad nedá ani 50 halierov. Myslím si, že je to investícia vyvolaná z iných lokalít. Nebojím sa povedať to naplno, že nebudeme ubytovávať na naše náklady pijanov, ktorí pijú v iných mestách a dedinách. Aj keď to prešlo zastupiteľstvom, ja ako primátor to nepodpíšem," konštatoval primátor.
G. Dobák je však optimista. Verí, že do konca prázdnin by sa problém so záchytnou izbou mohol vyriešiť. "Zatiaľ to necháme tak. Ďalšie stretnutie k tejto problematike máme naplánované v auguste, potom uvidíme. Možno sa nám podarí izbu spustiť do prevádzky v poslednom kvartáli," uzavrel viceprimátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.