tokov a predovšetkým pri brehoch rieky Dunajec "uchytil" boľševník, rozmáha sa aj pohánkovec.
"Pred rokmi sme taký problém nepoznali. V poslednom desaťročí však musíme vynakladať čoraz viac úsilia na likvidáciu rastlín, ktoré sem nepatria," uviedol riaditeľ Správy PIENAPu Štefan Danko. Potvrdil, že pracovníci národného parku väčšinou likividujú nežiadúce rastliny vlastnými silami. "Hoci je vlastník pozemku povinný postarať sa o ich odstránenie, robíme to my. Ročne dáme na likvidáciu asi 30-tisíc korún," upresnil riaditeľ.
V súčasnosti majú na území PIENAPu asi 1000 kusov boľševníka, približne 2 ha, ktoré patria poľnohospodárskemu družstvu, je priam súvislo zarastených nepôvodnými rastlinami. Tie pracovníci PIENAPu dvakrát ročne likvidujú mechanicky i chemicky so striedavými úspechmi. "Ich semená sa mohli zavliecť aj vodnými tokmi. Horšie je, že niektorí vlastníci pozemkov sa týchto rastlín nechcú zbavovať, považujú ich za dekoratívne," dodal Š. Danko. Ako uviedol, boľševník veľký je napríklad aj veľmi nebezpečný, pri kontakte s pokožkou môže spôsobiť rany, podobné popáleninám.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.