viacerých vodičov sanitiek z okolitých okresov. Čakali na dovezených pacientov. Medzi tými vodičmi boli aj dvaja z nemocnice "pod hradom" zo Starej Ľubovne. Všetci zhodne konštatovali samé problémy. Ak sa nemýlim, ukazovali si výkazy práce. Zachytil som samé čísla, odpracované hodiny, nadčasy, najazdené kilometre a nočné služby. Z toho všetkého som ako "detektív" čosi vydedukoval: v ostatných rokoch sa v nemocniciach podstatne znížili stavy vodičov sanitiek, ale aj samotných sanitiek. Chorých neubúda, skôr naopak. Pacientov rôznych diagnóz treba či už z lôžka nemocnice, alebo z liečební či domu "zbierať" a niektorých dennodenne odvážať na procedúry do Prešova. Alebo do Košíc, Bratislavy, či do nemocníc v iných mestách. Veľakrát sa stáva, že dispečing musí vyslať všetky svoje sanitky von. Potom ich mobilom "naháňa". A tak sanitky s pacientmi "rajtujú" po hrboľatých cestách našich dedín.
Domnievam sa, že pacienti, liečení na rovnakú diagnózu, ktorá si vyžaduje aj viachodinovú procedúru, by mali byť sústreďovaní do jednej sanitky a ďalšia by mala ísť výlučne s takými pacientmi, ktorých ošetrenie trvá len krátko. Tak by sa nemuseli navzájom vyčkávať.
Vodiči sanitkári hodnotili aj dopravné nehody a zranenia vlastných kolegov. Mnohé sami nezapríčinili. Sú to skúsení profesionáli s 30 až 40-ročnou praxou, ako príklad uvediem pánov Vojteka, Fuksa, či Smreka, ktorý po ťažkom zranení v sanitke opäť jazdí a pomáha iným dňom i nocou. Takým patrí uznanie.
Štefan Lissy, Stará Ľubovňa
Autor: Len problémy sanitkárov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.