smútku vybudovať aj kostol, aby nemuseli chodiť na omše do štyri kilometre vzdialených Draviec.
"Robota šla rýchlo. Pamätám sa, že 27. septembra som odišiel na liečenie, a keď som sa po troch týždňoch vrátil, hrubá stavba bola hotová," hovorí Jozef Kuruc, pamätník udalostí z éry socializmu.
Kostol budovali v Bukovinke "načierno", stavebné povolenie mali vydané len na dom smútku a ich iniciatíva sa nevydarila. Ktosi vraj napísal na vtedajší okresný národný výbor anonym a udal stavebníkov kvôli ich nekalým úmyslom. "Múry boli hotové, už sa mala robiť strecha, keď prišli komunisti s bagrom a kázali to všetko zbúrať. Pamätám si presný dátum, bolo to 20. marca 1985, deň po pohrebe mladého chlapca, čo sa zabil na motorke," spomína J. Kuruc.
Po revolúcii v 89-om oprášili miestni farníci myšlienku výstavby kostola na pôvodnom mieste a pustili sa za pomoci architekta Ing. Teodora Štubňu do prípravy projektov. Na výstavbu kostola prispeli veriaci, slovenský premiér poslal peniaze z vládnej rezervy a pomohla aj nadácia Kirche in Not z Nemecka. "Náklady sú asi dva milióny korún, všetko si budujú veriaci svojpomocne. Podarilo sa to len vďaka dobrým ľuďom," hovorí tunajší duchovný otec Adam Baran.
Práce na kostole finišujú a ak sa nič nepredvídané nestane, v auguste ho chcú vysvätiť.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.